header


استخدام هیئت علمی جدید

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

استخدام هیئت علمی جدید

نبود بودجه مانع استخدام حتی یک عضو هیات علمی در ۳سال اخیر

خبرگزاری مهر : وزیر بهداشت درباره وضعیت جذب اعضای هیات علمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: متاسفانه به دلیل نبود ردیف بودجه در ۳-۲ سال اخیر حتی یک عضو هیات علمی نیز نتوانسته‌ایم جذب کنیم.
به گزارش خبرنگار مهر، دکتر سیدحسن هاشمی امروز در مراسم اختتامیه آزمون‌های دانشنامه تخصصی و فوق‌تخصصی پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به پرسش مهر افزود: دانشگاه‌ها در زمینه جذب هیات علمی مستقل هستند، اما متاسفانه استقلالشان واقعی نبوده است.
وی یادآور شد: متاسفانه در ۳-۲ سال گذشته حتی یک نیروی هیات علمی هم نتوانسته‌ایم جذب کنیم و دلیلش آن است که به معنی اسمی به دانشگاه استقلال داده‌ایم، اما رسما ردیف بودجه‌ای در اختیار دانشگاه نبوده، ضمن آنکه ۸۰۰ نفر نیز در دانشگاه‌ها بازنشسته‌ شده‌اند.
وزیر بهداشت اضافه کرد: با وجود اینکه ۱۸۰ هزارنفر دانشجوی علوم پزشکی داریم، اما تنها برای ۹۰ هزار نفر اعتبار پیش‌بینی شده است.
هاشمی تصریح کرد: افزایش تعداد اعضای هیات علمی نیازمند اعتبار است که ما برای این کار در قالب برنامه ششم و بودجه دولت که به زودی به مجلس ارائه می‌شود، برنامه داریم اما نیازمند این هستیم که نگاه به این مسئله هزینه‌ای نباشد و سیاستگذاران به این امر توجه کنند.
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی همچنین در این مراسم خطاب به برگزیدگان آزمون‌های دانشنامه خاطرنشان کرد: ما نیازمند تغییر در برگزاری آزمونها هستیم تا امکان شرکت چندباره داوطلبان در طول سال فراهم شود و حقوق شرکت‌کنندگان در آزمون‌ها تامین شود.
وی تاکید کرد: درست است که فناوری به کمک پزشکی آمده است، اما ما باید از سمت دانش‌محوری به سمت مهارت‌محوری حرکت کنیم و از توانمندی دانش‌آموختگان مراقبت کنیم؛ چرا که یک متخصص با جان مردم در ارتباط است.
وزیر بهداشت افزود: نباید آزمون شرایطی را ایجاد کند که شش ماه، ۹ ماه و حتی یک سال در طول یک دوره فرد را در خانه و کتابخانه نگه دارد، بلکه باید در بخش آموزشی هم حضور داشته باشند.
هاشمی با اشاره به اینکه خود تمام این دوران‌ها را گذرانده و اکنون به عنوان یک معلم در جمع برگزیدگان حضور دارد، تاکید کرد: به هر جایی حتی استاد ممتازی هم که رسیدیم نباید فراموش کنیم که از کجا آمده‌ایم و تنها چیزی که مهم است این است که چقدر به درد مردم می‌خوریم.


استخدام هیئت علمی در دانشگاه امیرکبیر

خبرگزاری صدا و سیما : رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: در مهرماه امسال تعداد ۶۰ عضو هیات علمی جدید در این دانشگاه جذب می شوند که براین اساس تعداد اعضای هیات علمی این دانشگاه به حدود ۵۹۰ نفر افزایش می یابد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، دکتر سید احمد معتمدی در آیین استقبال دانشجویان ورودی جدید دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه دانشگاه صنعتی امیرکبیر دارای ۱۶ دانشکده و واحد اقماری در استان های مختلف است، افزود: درحال حاضر ۱۴ هزار و ۵۰۰ دانشجو در این دانشگاه در مقاطع مختلف تحصیلی مشغول تحصیل هستند.
معتمدی با بیان اینکه دانشگاه صنعتی امیرکبیر همواره در رتبه بندی های مختلف جزء دانشگاه های برتر کشور و جهان بشمار می رود، گفت: طبق اعلام پایگاه استنادی علوم جهان (isc) این دانشگاه رتبه نخست دانشگاه های صنعتی را به خود اختصاص داده است.
وی اضافه کرد: برنامه داریم این دانشگاه را به دانشگاه های نسل سوم تبدیل کنیم تا دانشجویان علاوه بر فعالیت های آموزشی در حوزه تولید ثروت، نوآوری و خلاقیت نیز نقش داشته باشند.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به حضور ۱۰ استاد این دانشگاه در کابینه دولت های مختلف گفت: حضور این اساتید در کابینه دولت نشان دهنده چند بعدی بودن فارغ التحصیلان این دانشگاه است.
معتمدی اضافه کرد: دانشگاه خوب دانشگاهی نیست که تنها بر روی مسائل آموزشی و علمی تمرکز کند بلکه دانشگاه باید در حوزه های کاربردی و رفع نیازهای جامعه نیز فعال باشد.
وی تاکید کرد: باتوجه به چند بعدی بودن دانشگاه صنعتی امیرکبیر این دانشگاه مدیران بسیار خوبی را تحویل کشور داده است و درحال حاضر نیز تربیت نیروی لازم برای کشور از مهم ترین اهداف ما بشمار می رود.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: فعالیت های سیاسی، فرهنگی و دانشجویی جزء حسن های این دانشگاه بشمار می رود اما حضور در این نوع فعالیت ها نباید به هدف اصلی دانشجویان که کسب علم است لطمه وارد کند.
وی با بیان اینکه والدین نباید از دانشجویان غافل شوند، گفت: به والدین توصیه می کنم در دوران تحصیل فرزندان خود از آنها غافل نشوند زیرا برخی مشکلات دانشجویان در این دوران به دلیل کاهش روابط عاطفی با خانواده به وجود می آید.


اطلاعیه مهم :آغاز ثبت نام فراخوان شهریور ۹۴

پیرو زمانبندی ابلاغ شده امکان ثبت نام متقاضیان محترم  در فراخوان شهریور ۹۴ (عضویت پیمانی و طرح سربازی) از طریق سامانه به آدرس زیر فراهم شده است.
خواهشمند است متقاضیان پیش از ورود به سامانه به نکات زیر توجه فرمائید :
۱- فراخوان جاری مختص جذب پیمانی و طرح سربازی می‌باشد و با توجه به ابلاغیه شماره ۹۲/۹۴۷۲/دش مورخ ۹۲/۰۸/۱۳ هیات عالی جذب، فراخوان بورس در اردیبهشت هر سال انجام خواهد شد.
۲- فایل اعلام نیازهای دانشگاه‌ها را دانلود و پس از حصول اطمینان از وجود اعلام نیاز متناسب با شرایط خود اقدام به واریز وجه و تعیین اولویت نمایید.
۳- وجه پرداختی به هیچ عنوان قابل بازگشت نمی باشد.
۴- فایل راهنمای چگونگی شرکت در فراخوان را به دقت مطالعه نمایید.
۵- در صورت بروز مشکل پس از ورود به پنل کاربری خود از طریق بخش پیام، ارسال پیام نمایید و تا حد امکان از تماس‌های غیر ضروری بپرهیزید.
۶-متقاضیانی که در فراخوان های گذشته ثبت نام نموده اند، می توانند با کدملی به عنوان نام کاربری و چهار رقم آخر کد ملی به عنوان رمز عبور وارد سیستم شوند

ورود به صفحه ثبت نام فراخوان شهریور ۹۴

راهنمای شرکت در فراخوان

اعلام نیاز فراخوان شهریور ۹۴


تدوین شیوه نامه جدید استخدام اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد

خبرگزاری ایسنا : رییس دانشگاه آزاد در جلسه هیات رئیسه این دانشگاه با تاکید بر اینکه حوزه فناوری اطلاعات دانشگاه آزاد در دوسال گذشته خدمات موثر و شاخصی به مجموعه دانشگاه ارائه داده است، گفت: برقراری سامانه های الکترونیک و ابزارهای ارتباطی سازمان مرکزی و واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به دو سال پیش از پیشرفت قابل توجهی برخوردار بوده است.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، یکصد و سی امین جلسه هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی به ریاست دکتر میرزاده و با حضور اعضا برگزار شد.
در این جلسه دکتر صحافی مدیرکل فناوری اطلاعات دانشگاه و مهندس برزگر دبیر شورای فناوری اطلاعات به ارائه گزارشی در خصوص وضعیت اتوماسیون، سیستم جامع گزارشات، پورتال یکپارچه سازمان مرکزی و سامانه های مختلف و طرح های آینده این حوزه از جمله طرح امنیت نرم افزاری، مرکز امن، پیاده سازی استانداردهای امنیتی، ساماندهی نرم افزارهای مالی پرداختند و مقرر شد برای سامانه مدیریت جلسات، سامانه ساها و همچنین تعیین نماینده فناوری اطلاعات برای معاونت و حوزه های سازمان مرکزی و ارتباط مکانیزه با واحدهای دانشگاهی، پرهیز از اخذ نامه از طریق اتوماسیون و دریافت فیزیکی آن و همچنین عملیاتی کردن سامانه های در دست اجرا اقدامات لازم صورت گیرد.
دکتر میرزاده در این جلسه با تاکید بر اینکه پیشرفت حوزه فن آوری اطلاعات در دانشگاه آزاد اسلامی در دو سال اخیر کاملا محسوس بوده است، تصریح کرد: سامانه های الکترونیک و ابزارهای ارتباطی سازمان مرکزی و واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به دو سال پیش از پیشرفت قابل توجهی برخوردار بوده و از این بابت از تمام همکاران حوزه فناوری و اطلاعات و دبیرخانه شورای فناوری و اطلاعات دانشگاه تشکر می کنم.
وی با بیان اینکه در حال حاضر سیستم الکترونیکی قابل قبولی در دانشگاه آزاد اسلامی برقرار شده، گفت: در این سیستم واحدها بخش عمده پرونده های خود را به صورت الکترونیکی به سازمان مرکزی ارسال می کنند که به این ترتیب کاغذ در اغلب مراودات واحدها با سازمان مرکزی حذف شده و این امر علاوه بر سرعت بخشی به امور، یک خدمت بزرگ به محیط زیست محسوب می شود.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه تا قبل از اجرایی شدن این سیستم روزانه ۳۰۰۰ نامه فقط در سازمان مرکزی مبادله می شد، اظهار داشت: سرعت بخشی به فرآیندها، سرعت بخشی در امر تصمیم گیری، سهولت در جمع آوری اطلاعات و کمک به سالم سازی محیط زیست بخشی از مزایای این طرح بزرگ در دانشگاه آزاد اسلامی است.
وی در ادامه از تمام معاونت های دانشگاه آزاد اسلامی درخواست کرد که با حوصله، پیگیری و جدیت کار ساماندهی الکترونیکی حوزه های متبوع خود را با همکاری اداره کل فناوری اطلاعات دانشگاه آزاد اسلامی و دبیرخانه شورای فناوری و اطلاعات دنبال کنند.
دکتر میرزاده با بیان اینکه در حال حاضر تقریبا تمام نیازهای الکترونیکی نرم افزاری دانشگاه آزاد اسلامی در درون مجموعه دانشگاه قابل تامین است، بیان کرد: این پتانسیل در کادر علمی دانشگاه چه در مرکز و چه در واحدها وجود دارد که نیازهای الکترونیکی خود را با استفاده از دانش نیروهای انسانی خود برطرف کنند.
وی خاطر نشان کرد: در ادامه خدمات حوزه فناوری و اطلاعات دانشگاه آزاد اسلامی مقرر شده داشبورد مدیریتی تا اواخر مهر به صورت آفلاین و تا اواخر اسفند بصورت آنلاین در دانشگاه اجرایی شود.
دکتر میرزاده افزود: حوزه فناوری و اطلاعات دانشگاه آزاد اسلامی در دوسال گذشته خدمات موثر و شاخصی به مجموعه دانشگاه ارائه داد که شایسته قدردانی و تشکر است.
همچنین هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی نیز از خدمات مدیران و همکاران حوزه فناوری اطلاعات و دبیرخانه شورای فناوری و اطلاعات دانشگاه قدردانی کردند.
تعداد دانشجویان واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی تا پایان سال ۹۶ به ۸۰ هزار نفر می رسد
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه سخنانش با اشاره به لزوم توسعه واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی ، گفت: واحد الکترونیکی مخاطبان خاص خود را دارد و با تاسیس این واحد امکانی فراهم شده که کسانی که به دلیل مشغله های کاری نمی توانند در سر کلاس حاضر شوند با ثبت نام در این واحد بتوانند دوره های آموزش عالی را طی کنند.
دکتر میرزاده با بیان اینکه طبق برنامه مصوب، مقرر شده که تعداد دانشجویان واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی باید تا پایان سال ۹۶ به ۸۰ هزار نفر برسد، گفت: واحد های دانشگاهی نیز برای فعالیت در این حوزه باید از ظرفیت واحد الکترونیکی استفاده کنند.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از تمامی معاونت های دانشگاه درخواست کرد که حمایت های لازم را از واحد الکترونیک دانشگاه انجام دهند.
در ادامه جلسه دکتر کشاورزی رئیس واحد الکترونیکی با ارائه گزارشی از عملکرد این واحد، گفت: در آذر ماه سال ۹۲ که مسئولیت واحد الکترونیکی به بنده محول شد این واحد داری ۷رشته گرایش ، ۱۴ عضو هیات علمی، ۱۱ نفر کارمند رسمی ، ۱۵ نفر کارمند قراردادی و ۱۳۵۹ دانشجو بود که در حال حاضر تعداد دانشجویان این واحد به ۱۱ هزار نفر رسیده است.
وی با اشاره به سند راهبردی واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: بر طبق این سند پیش بینی شده که تعداد دانشجو در پایان سال ۹۶ به ۸۰ هزار نفر، تعداد رشته گرایش ها به ۱۶۰ رشته گرایش، تعداد اعضای هیات علمی به ۲۵۰ نفر و تعداد کارکنان واحد به ۵۰۰ نفر برسد.
در این جلسه گزارش کمیسیون های تخصصی هیات رئیسه مطرح و مورد بحث و بررسی قرار گرفت و گزارش کمیسیون شماره ۱ هیات رئیسه توسط معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی ارائه و مقرر شد شیوه نامه جدید استخدام اعضای هیات علمی با اصلاحاتی نظیر درج مدت زمانی حداکثر ۱۴۵ روز و اضافه نمودن تبصره ای جهت اعمال ضریب معدل رشته های علوم انسانی و علوم پایه و مهندسی بر اساس مقررات پژوهش محورو استعدادهای درخشان ابلاغ شود.
اعضای هیات علمی می توانند نیمی از موظفی خود را در مراکز تحقیقاتی دانشگاه بگذرانند
همچنین مقرر شد شیوه نامه همکاری اعضای هیات علمی تمام وقت دانشگاه آزاد اسلامی و سایر دانشگاه ها و موسسات دولتی و غیر دولتی با اصلاحات مدنظر در جلسه و کسب نظر شورای مرآت اجرا شود.
شیوه نامه همکاری اعضای هیات علمی تمام وقت دانشگاه آزاد اسلامی و سایر دانشگاه ها و موسسات دولتی و غیر دولتی به عنوان اعضای هیات علمی نیمه وقت در واحدهای دانشگاهی با اصلاحات مدنظر در جلسه و کسب نظر شورای مرآت، اصلاح، نهایی و ابلاغ شود.
در این جلسه موضوع مراکز تحقیقاتی دانشگاه مورد بحث قرار گرفت و مقرر شد برای این مراکز تحقیقاتی که دارای موافقت اصولی با تشکیلات حداقلی و نیروی موجود هستند محلی ایجاد شود و اعضای هیات علمی نیمی از موظفی خود را در این مراکز بگذرانند و پس از اخذ موافقت قطعی تشکیلات نهایی تهیه شود.
در این جلسه مصوب شد برای برگزاری دوره آموزش های تخصصی و کاربردی کوتاه مدت و دوره های آموزشی توانمند سازی کارکنان از زیر ساخت های موجود در واحد الکترونیکی استفاده شود و تفاهم نامه همکاری در این زمینه منعقد شود.
همچنین گزارشی توسط دکتر کاردار در خصوص آمار مقایسه ای ثبت نام در مقاطع مختلف ارائه و مقرر شد در تنظیم بودجه سال ۱۳۹۵ این اطلاعات مورد استفاده قرار گیرد.
گزارش اجلاس ۷۰ شورای مرکزی دانشگاه توسط دکتر رهنما ارائه و مقرر شد حداکثر تا پایان آبان ماه دستورالعمل های مربوط قابل طرح در کمیسیون های تخصصی ارائه شود.
به گزارش مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، موضوع اعضای پیشنهادی هیات امنای شهرک های علم و فناوری دانشگاه مطرح و با اصلاحات مربوط از جمله ترکیب اعضا ثابت و موقت به صورت مدعو موافقت شد.


کمبود اعضای هیات علمی در دانشگاه‌های خراسان‌شمالی

خبرگزاری ایسنا : نماینده بجنورد، گرمه، جاجرم، مانه و سملقان و راز و جرگلان در مجلس شورای اسلامی از کمبود اعضای هیات علمی در دانشگاه‌های استان خبر داد.
موسی الرضا ثروتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه خراسان‌شمالی اظهار کرد: طی سال‌های گذشته جذب ۵۰۰ عضو هیات علمی در دانشگاه‌های استان مصوب شد که در نهایت فقط ۲۰۰ نفر در دانشگاه‌ها جذب شدند.
وی ادامه داد: باید ۳۰۰ عضو هیات علمی باقیمانده از این محل جذب شوند که متاسفانه وزارت علوم تحقیقات و فناوری در این حوزه اهتمام لازم را ندارد. باید مسئولان، فضا و زمینه مناسب را به منظور افزایش تعداد دانشجویان و رشته‌های تحصیلی برای دانشگاه‌های استان فراهم کنند.
ثروتی عنوان کرد: دانشگاه دولتی استان هم اکنون باید بین ۷۰۰۰ تا ۸۰۰۰ دانشجو داشته باشد در حالی که کمتر از ۴۰۰۰ دانشجو در حال تحصیل در این دانشگاه هستند. نبود امکانات و زیر ساخت‌های لازم سبب کاهش جذب دانشجو در دانشگاه‌های استان شده است.


جذب بیش از هزار و ۳۰۰ عضو هیات علمی پزشکی در فراخوان شهریور

خبرگزاری مهر : مرکز امور هیئت علمی وزارت بهداشت جزئیات دوازدهمین فراخوان جذب و استخدام عضو هیات علمی پیمانی در رشته های علوم پایه و بالینی دانشگاههای علوم پزشکی را اعلام کرد.
به گزارش خبرنگار مهر، مهلت ثبت نام در این دوره از فراخوان جذب تا پایان شهریورماه ۹۴ است و متقاضیان می توانند در فراخوان جذب هیات علمی دانشگاهها و دانشکده های علوم پزشکی، موسسات آموزش عالی و پژوهشی وابسته وزارت بهداشت شرکت کنند.
ثبت نام به صورت متمرکز و اینترنتی بوده و ملاک ثبت نام در فراخوان متقاضیان گرفتن کد رهگیری و ارسال مدارک درخواستی در مهلت مقرر بصورت حضوری یا پستی به دبیرخانه هیات اجرایی جذب هیات علمی دانشگاه مربوطه است.
اعلام نیاز جذب دانشگاه ها و موسسات تاکنون یک هزار و ۳۶۱ نفر اعلام شده است و در صورت اضافه شدن در جدول اعلام نیاز منتشر می شود.
شرایط عمومی
الف) اعتقاد به مبانی نظام مقدس جمهوری اسلامی و قانون اساسی
ب) تدین به یکی از ادیان رسمی مصرح در قانون اساسی
ج) داشتن تابعیت جمهوری اسلامی ایران
د) عدم محکومیت به محرومیت از استخدام دولتی و سابقه محکومیت کیفری و جزائی
ه) عدم اعتیاد به دخانیات ، مواد مخدر و روانگردان
و) انجام خدمت وظیفه عمومی ، دارا بودن کارت پایان خدمت وظیفه عمومی یا داشتن معافیت قانونی و یا پایان دوره ضرورت نظام (ویژه آقایان)
ز) تایید صلاحیت های علمی و عمومی داوطلبان در هیات های اجرایی جذب دانشگاهها و هیات مرکزی جذب وزارت متبوع طبق مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی
شرایط اختصاصی
۱ – دارا بودن دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی (و یا گواهی دوره فلوشیپ) در رشته‌های بالینی و دانشنامه دکتری تخصصی و یا مدرک کارشناسی ارشد در رشته‌های علوم پایه
۲ – حداکثر سن برای داوطلبین استخدام که مدرک کارشناسی ارشد داشته باشند ۳۵ سال و برای دارندگان دانشنامه دکتری تخصصی (Ph.D) و دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی و یا دوره فلوشیپ ۴۵ سال است. تبصره های این بند در اطلاعیه جذب موجود است.
۳- شرکت افراد مشغول به تحصیل در فراخوان ممنوع است و این دسته از افراد می‌توانند پس از فراغت از تحصیل و اخذ مدرک دانشگاهی بالاتر و انجام یک سال از تعهدات در فراخوان‌های آتی شرکت کنند.
۴ – شرکت متعهدین خدمت به دانشگاهها به صورت آموزشی و پژوهشی، پس از گذراندن یکسال از خدمات، در آزمون فراخوان همان دانشگاه بلامانع است. شرکت در فراخوان سایر دانشگاهها به غیر از دانشگاه محل تعهد یا خدمت با موافقت کتبی موسسه مبداء ممکن خواهد بود. تبصره های این بند در اطلاعیه جذب موجود است.
۵- عنوان رشته متقاضی باید با عنوان رشته درج شده در فراخوان دقیقا مطابقت داشته باشد و پذیرش مدارک مشابه ممنوع است.
۶- بر اساس مصوبات هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی، نخبگان می توانند جهت شرکت در فراخوان ۴ انتخاب داشته باشند که باید دو انتخاب آموزشی و دو انتخاب پژوهشی باشد. واجدین شرایط نخبگی با امتیاز ویژه در فرآیند پذیرش هیات علمی دانشگاهها دارای اولویت هستند مشروط بر آنکه گواهی نخبگی را در زمان شرکت در فراخوان ارائه کنند.
۷- در هر دانشگاه / دانشکده در شرایط مساوی، اولویت استخدام با متقاضیان بومی است.
۸- دارندگان مدرک کارشناسی ارشدیا سطح ۳ حوزوی در گروه معارف اسلامی تنها در صورت دارا بودن حداقل ۳ سال سابقه تدریس می توانند در فراخوان دانشگاههای علوم پزشکی کشور شرکت کنند.
۹- متقاضیانی که از طریق آموزش از راه دور (دوره های مجازی) و یا دوره‌ های غیرحضوری تحصیلات خود را به پایان رسانیده اند نمی توانند در فراخوان جذب هیات علمی دانشگاههای علوم پزشکی کشور شرکت کنند.
۱۰- اعضای هیات علمی رسمی و پیمانی دانشگاههای وزارتین علوم و بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی در صورت استعفای پذیرفته شده می توانند در فراخوان دانشگاههای علوم پزشکی کشور شرکت کنند.
۱۱- متقاضیانی که بورسیه دانشگاه خاصی هستند تنها در صورت انتقال تعهدات بورس به دانشگاه دیگر می‌توانند در فراخوان آن دانشگاه شرکت کنند، در غیر این صورت تنها می‌توانند در فراخوان دانشگاه محل تعهد بورسیه شرکت کنند.
۱۲- متقاضیان دارنده مدرک تحصیلی بالاتر از رشته و مقطع اعلام شده در فراخوان، حق شرکت در فراخوان اعلام شده در مقطع پایین تر را ندارند.
چنانچه در هر یک از مراحل پذیرش یا پس از آن خلاف اطلاعات اعلام شده توسط متقاضی محرز شود، مراحل طی شده کان لم یکن تلقی شده و در صورت صدور حکم استخدامی حکم صادره لغو و بلا اثر می شود.
شرکت در فراخوان دو دانشگاه مجاز خواهد بود، لیکن داوطلب فقط می تواند یکی از دانشگاهها را دانشگاه مادر (تهران، ایران، شهید بهشتی، شیراز، اصفهان، تبریز، مشهد، کرمان و اهواز ) انتخاب کند. تبصره: درصورت انتخاب دو دانشگاه اولویت با انتخاب اول خواهد بود .
استخدام اعضای هیات علمی دردانشگاهها منوط به داشتن ردیف و مجوزهای استخدامی توسط دانشگاههای ذیربط خواهد بود و استخدام در مرتبه استادیار و بالاتر به صورت تمام وقت جغرافیایی و در مرتبه مربی به صورت تمام وقت است.


۸ هزار استاد استخدام می‌شوند/ امکان شکایت برای متقاضیان وجود دارد

خبرگزاری مهر : رئیس هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی از فرایند بازنگری جذب خبر داد و گفت: در مجموع با احتساب همه دانشگاهها امسال ۸ هزار عضو هیات علمی جذب خواهد شد.
محمدعلی کی‌نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به فرایند بازنگری جذب اساتید گفت: منظور از فرایند بازنگری کاهش مدت زمان بررسی صلاحیت عمومی و علمی متقاضیان است.
وی ادامه داد: در گذشته این مدت زمان برای اعضای هیات علمی عادی یک ترم یعنی حدود ۴ ماه و نیم و برای نخبگان ۲ماه و نیم بود که سعی ما کاهش این مدت زمان است.
رئیس هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در اولین اقدام فرایند جذب الکترونیکی شد و تمام دانشگاه های کشور درحال حاضر به صورت الکترونیک، نیاز خود را به وزارت علوم اعلام کردند. با توجه به نرم افزاری که به تازگی راه اندازی شده، مدت زمانی که برای بررسی صلاحیت عمومی و علمی افراد صرف می شد کاهش یافته است.
رئیس هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در رابطه با دانشگاه ها نیز جلسات کارشناسی را تشکیل داده ایم تا بررسی کنیم که چگونه می توان روند کاهش زمان در بررسی پرونده متقاضیان جذب را کاهش داد.
وی یادآور شد: برخی از دانشگاه‌ها که تعداد متقاضی جذب کم تری دارند زودتر می توانند پرونده ها را رسیدگی کنند و برای برخی دیگر از دانشگاه‌ها که متقاضی بیشتر دارند شاید بررسی با یک هیات اجرایی جذب، مدت زمان طولانی را به خود اخصاص دهد، هرچند که آخرین فرصت بررسی ۴ ماه و نیم است. برای این‌ دانشگاه‌ها، شاید یک کارگروه مشورتی در نظر بگیرم که البته هنوز نهایی نشده است.
کی نژاد افزود: ولی در مجموع سعی ما کم کردن مدت زمان فرایند جذب اعضای هیات علمی است، بحث بعدی این است که برخی از دانشگاه‌ها از تمام اختیاراتی که به آنها واگذار شده، نتوانسته اند خوب استفاده کنند، به عنوان مثال پرونده در دانشگاه مطرح می شود، سپس در دانشکده، در مرحله بعد گروه آن را بررسی می کند درحالی که دانشگاه‌ها می توانند در یک جلسه رئیس دانشکده و مدیرگروه را دعوت کرده و درهمان جلسه در رابطه با بحث علمی فرد تصمیم گیری کنند.
وی در خصوص این سئوال که آیا با دانشگاه‌هایی که در زمان تعیین شده وضعیت پرونده جذب متقاضیان را مشخص نکنند برخوردی صورت می گیرد یا خیر گفت: در سال های گذشته مکانیزم ما این بود که اگر تا یک ترم دانشگاهی رسیدگی به وضعیت پرونده‌ها را تمام نمی کرد به آن دانشگاه اجازه داده نمی شد در فراخوان بعدی شرکت کند، منتهی چون الکترونیکی نبود خیلی نمی توانستیم براین مساله نظارت کنیم.
رئیس هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: اما اکنون با الکترونیکی شدن فرایند جذب به خوبی می توانیم بر تمام مراحل جذب نظارت کنیم، فرد به صورت الکترونیکی می تواند تمام مراحل جذب را کنترل کند، تا نهایت جواب خود را بگیرد، همچنین در هر مرحله می تواند ورود پیدا کرده و به هیات اجرای جذب یا به مرکز جذب و در نهایت به هیات عالی جذب شکایت کند.
وی در پاسخ به این سئوال که تا چه زمانی جذب خواهیم داشت و دانشگاه ها به چه تعداد عضو هیات علمی نیاز دارند گفت: استاندارها در رشته ها و دانشگاه‌های مختلف متفاوت است اما آنچه در حال حاضر استاندارد وزارت علوم است نسبت یک به ۱۸ است.
وی افزود: حتی در برخی از رشته ها بحث یک استاد و یک دانشجو مطرح است. ما با توجه به افزایش دانشجو، نیاز به هیات علمی بیشتری داریم. از طریق دانشگاه تربیت مدرس و دیگر مراکز شروع به تربیت استاد کردیم، دانشگاه‌ها نیز در تربیت استاد موفق عمل کردند.
وی افزود: از سال ۸۷ تا کنون حدود ۳۴ هزار عضو هیات علمی یا جذب شده و یا تبدیل وضعیت شده اند و برای امسال نیز دانشگاه آزاد ۵ هزار عضو هیات علمی و دانشگاه های علوم پزشکی و غیر علوم پزشکی ۳ عضو هیات علمی جذب خواهند کرد که در مجموع ۸ هزار عضو هیات علمی امسال جذب خواهد شد.


ابلاغ آیین نامه جدید ارتقای هیات علمی

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از ارائه مقاله‌ای به مجله ساینس و اعلام آمادگی ایران در این مقاله برای گسترش همکاری‌های علمی و روابط دیپلماسی در قالب انجام پروژه‌ها و آموزش‌های مشترک خبر داد.
به گزارش خبرنگار سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر محمد فرهادی در حاشیه مراسم نکوداشت اساتید برتر که صبح امروز در دانشگاه علامه برگزار شد، در جمع خبرنگاران با اشاره به ارائه مقاله‌ای به مجله ساینس اظهار کرد: مجله ساینس یکی از معتبرترین مجله‌های علمی است که در رده اول و دوم دنیا قرار دارد. من وضعیت علمی کشور ایران را پس از انقلاب در مقاله‌ای تشریح کردم و در آن مقاله اعلام کردم که کاملا آمادگی داریم با کشورهای دیگر همکاری علمی داشته و روابط دیپلماسی را گسترش دهیم و پروژه‌های مشترک و آموزش‌های مشترک داشته باشیم.
وی ادامه داد: از این مقاله و دعوت استقبال خوبی صورت گرفت و به زودی خواهید دید که دانشگاه به دانشگاه به ایران خواهند آمد و تفاهم نامه‌هایی با کشورمان خواهند داشت.
وزیر علوم در پاسخ به این سوال که آیا کشوری وجود دارد که تمایل به ارتباط با آن را نداشته باشیم گفت: روابط را با کشورهایی که در گذشته روابط خوبی با آنها داشتیم ادامه خواهیم داد و مشکلی نیست کشورهای دیگری نیز هستند که ارتباطاتمان با آن‌ها در حال بهبود بوده و با آنها نیز تعامل خواهیم داشت، البته بجز کشور جعلی رژیم صهیونیستی .
ابلاغ آیین نامه جدید ارتقای اعضای هیات علمی
به گزارش خبرنگار ایسنا، دکتر محمد فرهادی در آیین نکوداشت اساتید برتر که صبح امروز در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، از ابلاغ آیین نامه جدید ارتقای هیات علمی خبر داد و گفت: در آیین نامه جدید اصلاحاتی صورت گرفته است برای مثال در گذشته ارتقای هیات علمی صرفا مشروط به ارائه مقاله بود، اما در آیین نامه جدید فعالیت‌های علمی ، آموزشی، داشتن ایده، پیشروی به سمت تحقیقات بنیادی و اینکه به ۲۰ درصد تحقیقات باید بنیادی باشد و ۸۰ درصد آن کاربردی، ثبت ارتقاء، کتاب مقالات و غیره در ارتقاء هیات علمی تاثیر گذار است.
وی با بیان اینکه مساله فرهنگ سازی و آگاه کردن کلیه رده‌های مختلف مسئولین و مراجع در مورد علم و دانش، آموزش و پژوهش از هر مساله‌ای مهم‌تر است اظهار کرد: با سرعت رشد علمی در دنیا و دستاوردهای آن و صحبت‌هایی مانند اقتصاد دانش بنیان و تبدیل دانش به ثروت و همچنین علوم جدید و همچنین رشته های بین رشته‌ای توجه به امر علم اهمیت ویژه ای دارند.
دکتر فرهادی با اشاره به لزوم بازنگری در علوم انسانی گفت: علوم انسانی باید نقش ۶۰ درصدی در کارهای صنعتی و تولیدی داشته باشد به همین دلیل کاربردی کردن علوم انسانی مطرح است.
وزیر علوم ادامه داد: امیدواریم با برنامه‌ ریزی‌ و عمل به نقشه جامع علمی کشور و سیاست‌های کلان علمی و فناوری و سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب اسلامی در برنامه ششم که بیش از ۱۰ حکم در زمینه‌های علمی و فناوری بیان داشته‌اند، به اهداف خود نائل شویم.
دکتر فرهادی در ادامه در مورد وضعیت علمی کشور توضیح داد: در سال ۲۰۱۱ کشور ایران دارای ۳۱ پارک علم و فناوری بود که اکنون تعداد آن به ۳۶ پارک رسیده است و از این تعداد سه پارک علم و فناوری در دو سال اخیر تاسیس شده است. همچنین ۲۳ مرکز رشد در دو سال اخیر به مراکز رشد کشور اضافه شده است.
به استناد پایگاه اسکوپس رتبه علمی ایران در دولت یازدهم رشد دو پله‌ای داشته و از رتبه ۱۸ در سال ۲۰۱۳ به رتبه ۱۶ در سال ۲۰۱۵ رسیده است.
وی ادامه داد: سهم ایران در تولید علم دنیا در سال ۲۰۱۳، ۶۳ .۱ بوده که اکنون ۳۵ .۱ است و رشد ۳ .۰ درصدی داشته است. همچنین رتبه استنادی ایران در جهان در سال ۲۰۱۳ ، ۲۲ بوده است اما رتبه کنونی هنوز مشخص نیست.
وزیر علوم با اشاره به افول رتبه ایران در زمینه نوآوری و فناوری اظهار کرد: رتبه ایران در زمینه نو آوری و فناوری افول داشته واز رتبه ۱۱۳ به رتبه ۱۲۰ رسیده است و به همین دلیل باید به سمت دانشگاه‌های نسل سوم و ماموریت گرا پیش رفت و هم وزارت علوم و هم دانشگاه‌ها در این عرصه فعالیت کنند.
دکتر فرهادی ادامه داد: همچنین امیدواریم برنامه‌های آموزشی که مورد بازنگری قرار گرفته‌اند در سال جدید کاربردی‌تر شوند. تاکنون به اندازه کافی توسعه کمی در آموزش عالی داشته‌ایم و ۲۸۸۰ موسسه آموزش عالی وجود دارد بنابراین باید به توسعه کیفی توجه کنیم که این امر نیازمند آمایش آموزش عالی است و امیدواریم طرح آمایش به زودی تقدیم شورای عالی انقلاب فرهنگی شود.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه در آمایش سرزمینی آموزش عالی تجمیع ادغام جابه جایی و انحلال دیده شده است افزود: همچنین توجه به بخش غیر دولتی و بین المللی کردن آموزش مد نظر است. ما برای برنامه ششم به برنامه اساسی ارتقای دانشگاه‌ها در اشل بین المللی توجه به آموزش های علمی مهارتی و کاربردی و کارآفرینی فارغ التحصیلان را مد نظر داریم.
وزیر علوم در پایان تاکید کرد: دانشگاه‌ها باید استقلال خود را داشته باشند و مقررات جذب اساتید نیاز به بازنگری دارد.


تامین هیات علمی وزارت بهداشت با دو فراخوان در سال ۹۴

خبرگزاری مهر : رئیس مرکز امور هیات علمی وزارت بهداشت از برگزاری دو فراخوان جذب هیات علمی در سال جاری خبر داد.
به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر سید علی حسینی با اعلام این خبر افزود: دانشگاه های علوم پزشکی وابسته به وزارت بهداشت دارای حدود ۱۷ هزار عضو هیات علمی رسمی و پیمانی هستند که علاوه بر آن حدود دو هزار عضو هیات علمی نیز به عنوان متعهد خدمت در دانشگاه های علوم پزشکی غیر برخوردار مشغول به کار هستند.
حسینی افزود: براساس شاخص های تعیین شده از سوی مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکی وزارت بهداشت، باتوجه به تعداد دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی،‌ با کمبودهایی در حوزه هیات علمی وزارت بهداشت مواجه هستیم.
وی تاکید کرد: به منظور تکمیل کادر هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی کشور در سال جاری، دو فراخوان جذب هیات علمی در شهریور و اسفند ماه سال جاری پیش بینی شده، که در سامانه جذب هیات علمی وزارت بهداشت به آدرس http://aac.behdasht.gov.ir درج خواهد شد.
رئیس مرکز امور هیات علمی وزارت بهداشت اظهار داشت: پیش بینی شده که در سال جاری از محل مجوز های جدید و همینطور مجوزهای باقیمانده از سال های قبل، تعداد قابل توجهی عضو هیات علمی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور جذب شوند که می تواند تا حدودی مرتفع کننده نیازهای آموزشی نظام سلامت کشور باشد.
حسینی گفت: جزئیات مربوط به فراخوان شهریور ماه، بزودی در سامانه مرکز امور هیات علمی معاونت آموزشی وزارت بهداشت درج خواهد شد.


پیش بینی جذب هیات علمی تا سال ۹۵

خبرگزاری مهر : رئیس مرکز جذب وزارت علوم گفت: پیش بینی ما تا سال ۹۵ برای جذب هیات علمی این است که در هر فراخوان ۲ هزار و ۵۰۰ عضو هیات علمی جذب شود.
حجت الاسلام محمد رضا رضوان طلب در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: اگر این ۲ هزار و ۵۰۰ نفر در فراخوان هایی که برگزار می شود به تعداد اعضای هیات علمی موجود اضافه شوند، نسبت منحنی استاد به دانشجو به شرایط مورد قبول می رسد.
رئیس مرکز جذب وزارت علوم افزود: شاید نتیجه گیری کنید که در فراخوان های بعد از سال ۹۵دیگر نیاز به جذب هیات علمی نمی شود، ولی اینگونه نیست، هرساله تعدادی از اعضای هیات علمی بازنشسته می‌شوند و تعدادی رشته جدید ایجاد می شود که نیاز به عضو هیات علمی دارند. در مرحله بعد جذب عضو هیات علمی وارد نرم معمولی خود شده و به تعدادی که عضو هیات علمی خارج می شود عضو هیات علمی جدید اضافه می شود.
دکتر محسن ضرغام – معاون مرکز جذب وزارت علوم در پاسخ به سوالی مبنی بر لزوم عهدنامه اخلاقی در سامانه جذب اعضای هیات علمی کشور گفت: این موضوع در حد یک پیشنهاد بود که در مراسم رونمایی از سامانه جدید مرکز جذب توسط دکتر محمد سعید تسلیمی قائم مقام وزیر علوم مطرح شد.
وی ادامه داد: قائم مقام وزیر علوم مطرح کردند که با ایجاد عهدنامه اخلاقی در این سامانه، اعضای هیات علمی برای تضمین رشد علمی در دانشگاه ها، کار خود را با اعتقاد آغاز خواهند کرد.


ارسال ۱۹ پرونده جذب هیات علمی پیمانی پیام نور به وزارت علوم

خبرگزاری مهر : هیات اجرایی جذب اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور تاکنون ۱۹ پرونده جذب عضو هیات علمی پیمانی (پیمانی مشروط و قراردادی به پیمانی) را پس از تایید به مرکز جذب وزارت علوم ارسال کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، هیات اجرایی جذب اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور از ۱۱ خردادماه سال جاری با ترکیب جدید پیگیری امور مربوط به تدوین و تصویب برنامه ها، سیاست های اجرایی در حوزه جذب و تبدیل وضعیت اعضای هیات علمی را در اولویت برنامه های خود قرار داده است.
تاکنون این هیات ۱۹ پرونده جذب عضو هیات علمی پیمانی (پیمانی مشروط و قراردادی به پیمانی) را پس از تایید هیات اجرایی دانشگاه به هیات مرکزی جذب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارسال کرده است.
به گزارش دبیرخانه هیات جذب دانشگاه پیام نور، از میان پرونده‌های فوق با تبدیل وضعیت ۳ مورد که حائز شرایط ایثارگری بودند، به رسمی قطعی موافقت شده است.
همچنین ۱۶ پرونده دیگر نیز برای تبدیل وضعیت از پیمانی به رسمی آزمایشی و ۱۳ پرونده نیز از رسمی آزمایشی به رسمی قطعی مورد تایید قرار گرفت.
گفتنی است، هیات اجرایی جذب دانشگاه پیام نور به منظور تسریع و ساماندهی فعالیت ها بر اساس آیین نامه ها و دستورالعمل های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حوزه جذب و تبدیل وضعیت استخدامی اعضای هیات علمی اهتمام می ورزد و کارگروه های بررسی صلاحیت علمی و عمومی دانشگاه با کوششی مضاعف در حال بررسی پرونده متقاضیان است.


چهار روز دیگر؛ فراخوان جذب هیات علمی/ نتایج یک ماه بعد اعلام می شود

خبرگزاری خبرآنلاین : رئیس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم گفت:همزمان با رونمایی از سامانه جدید، فراخوان جذب اعضای هیئت علمی از ششم شهریورماه آغاز می شود و دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی از ۶ تا ۱۴ شهریورماه می‌توانند نیازمندی خود را برای جذب اعضای هیئت علمی در رشته های مختلف در این سامانه ثبت کنند.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از روابط عمومی وزارت علوم؛ محمدرضا رضوان‌طلب گفت: متقاضیان جذب اعضای هیئت علمی می توانند از تاریخ ۲۱شهریورماه الی ۴ مهرماه وارد سامانه جذب اعضای هیئت علمی شده و مشخصات و اولویت های مورد نظر خودرا درج نمایند.
وی تاکید کرد: دانشگاهها و مراکز آموزش عالی به مدت سه ماه فرصت دارند تا پرونده متقاضیان را بررسی و نتیجه را به مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم و متقاضی اعلام کنند و این مرکز نیز در صورت تکمیل بودن پرونده ارسال شده ، به طور میانگین در ۲۸ روز نظر خودرا اعلام می کند.
رضوان طلب با اشاره به رونمایی از سامانه جدید مرکز جذب اعضای هیئت علمی در تاریخ ۶شهریورماه در سالن تشریفات آستان قدس رضوی گفت: این سامانه هوشمند است و تمام اقدامات صورت گرفته در خصوص پرونده متقاضی را به اطلاع وی می رساند.
وی در تشریح فرآیند بررسی متقاضیان جذب اعضای هیئت علمی گفت: چندین برابر ظرفیت مورد تقاضا در هریک از رشته های تحصیلی به گروههای آموزشی دانشگاهها معرفی می شود و پس از مصاحبه علمی با این افراد و انجام استعلام های مورد نیاز پرونده در اختیار هیئت اجرایی جذب دانشگاهها و مراکز آموزش عالی قرار می گیرد و در نهایت این پرونده ها به مرکز جذب اعضای هیئت علمی ارسال می شود تا در خصوص رعایت فرآیندهای قانونی بررسی شکلی شوند .
رئیس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم اظهار داشت : در صورت اعتراض متقاضیانی که در اولویت جذب به عنوان اعضای هیئت علمی قرار نگرفته¬اند ، پرونده در هیئت اجرایی دانشگاه محل تقاضا و با حضور نمایندگان مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم بررسی و نتیجه به متقاضی اعلام می شود ، همچنین امکان طرح اعتراض در هیئت مرکزی جذب و هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز وجود دارد.
وی در تشریح عملکرد مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم گفت : به طور میانگین روزانه ۳۰۰ نامه مربوط به این مرکز در دبیرخانه مرکزی وزارت علوم ثبت می شود و میانگین روزانه پرونده‌های وارده از دانشگاه ها ۳۷ و پرونده های تکمیل شده در این مرکز و ارجاع شده به دانشگاه‌ها نیز ۲۵ پرونده است.
دکتر رضوان طلب با اشاره به اینکه در دوره گذشته نظرات این مرکز از طریق پست عادی و در فاصله زمانی ۲۵ روزه به متقاضی اعلام می شد گفت : هم اکنون نامه‌ها از طریق اتوماسیون اداری و کاملا برخط ارسال می شود.
وی افزود :در فاصله ۳۹ ماهه شهریورماه ۱۳۸۹ تا دیماه ۱۳۹۲، تعداد ۱۰۳۳۰ پرونده در مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم مورد بررسی قرار گرفت که این تعداد در فاصله ۱۹ ماهه دیماه ۱۳۹۲ تا تیرماه ۹۴ به ۱۲۹۵۵پرونده افزایش یافت در صورتی که تعداد نیروی انسانی به نصف و اعتبار مالی نیز به یک دهم دوره مذکور کاهش یافته است.
رئیس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم اظهار داشت : در دوره گذشته فاصله توقف پرونده در این مرکز به طور میانگین ۱۸۹ روز بوده است که هم اکنون این توقف بین ۲۵ تا ۳۰ روز است.


جذب هیات علمی در دانشگاه آزاد چگونه است؟

خبرگزاری ایرنا : تهران- ایرنا- معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: اعضای هیات علمی این دانشگاه هر سال از طریق دو فراخوان جداگانه جذب می شوند.
فرهاد حسین زاده لطفی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا افزود: جذب اعضای هیات علمی در دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس فراخوان که به صورت سالیانه دوبار توسط معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه اعلام می شود، صورت می پذیرد.
وی اظهار کرد در این فراخوان، متقاضیان به سامانه جذب اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی به آدرس jazb.iau.ir مراجعه و با انتخاب یکی از طرح های استخدام، راتبه-بورسیه، طرح سربازی یا نخبگان اقدام به ثبت مشخصات فردی، مستندات علمی و پژوهشی خود می کنند و در پایان پرینت فرم ثبت نام را به همراه مدارک و مستندات مورد نیاز مندرج در سایت به واحد دانشگاهی مورد تقاضا تحویل داده تا در فرآیند دعوت به مصاحبه علمی و عمومی در استان مورد تقاضا قرار گیرند.
وی خاطر نشان کرد: پس از اخذ تاییدیه های لازم و بر اساس امتیازات علمی و پژوهشی کسب شده متقاضیان در شرایط رقابتی، متقاضیان با اولویت بالاتر به استان مورد تقاضا با اولویت جذب در واحد دانشگاهی انتخاب شده برای صدور حکم معرفی خواهند شد.
معاون آموزشی دانشگاه آزاد افزود: همچنین متقاضیان می توانند سوالات، انتقادات و پیشنهادات خود را از طریق بخش ارتباط با ما در سامانه جذب، با کارشناسان حوزه جذب مطرح کنند.


جذب ۹۵۰ عضو هیات علمی در واحدهای تهران دانشگاه آزاد

باشگاه خبرنگاران : به گزارش خبرنگار  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان حمید میرزاده در ​یکصد و بیست و ششمین جلسه هیات رئیسه دانشگاه آزاد با اشاره به اجرای طرح تجمیع ۲ در این دانشگاه، گفت: طرح تجمیع ۲ یک طرح سراسری در دانشگاه  است که از صدر تا ذیل دانشگاه را در بر می گیرد و تمام قسمت های دانشگاه باید نسبت به کاهش پست های مدیریتی خود اقدام کنند.
وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در حال حاضر از لحاظ مالی دارای مشکلاتی است، گفت: صرفه جویی و کاهش هزینه ها امروز در دانشگاه آزاد اسلامی از مهمات است و اجرای طرح تجمیع ۲ کمک قابل توجهی به این امر می کند.
رئیس دانشگاه آزاد از معاونان دانشگاه خواست که با توجه به مسئولیت مشترک در اجرای طرح تجمیع ۲ همکاری لازم را داشته باشند و در خصوص مدیریت هزینه، تلاش همه جانبه کنند
میرزاده در ادامه گزارشی از کمیسیون تخصصی تایید روسای دانشگاه در شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه کرد و گفت: در این جلسه ۷ نفر از روسای واحدهای مرکز استان های فارس، گیلان، مازندران، خراسان شمالی، لرستان، خراسان رضوی و مرکزی با رای اجماعی اعضای کمیسیون تائید شدند.
وی با اشاره به برگزاری جلسه ای با وزیر علوم تحقیقات و فناوری در خصوص تصویب رشته ها، عنوان کرد: خوشبختانه زمینه همکاری و تفاهم وزارت علوم تحقیقات و فناوری با دانشگاه آزاد روز به روز بهتر می شود و مجموعه مدیریت وزارت علوم اذعان دارند که دانشگاه آزاد اسلامی توسعه کیفی، نظم و انضباط کاری و جذب نیروی انسانی توانمند را تقویت کرده و در چارچوب قانون عمل می کند
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطر نشان کرد: در این جلسه مقرر شد دانشگاه در رشته هایی که تا آخر شهریور تعیین تکلیف می شوند دانشجو جذب کند و اگر رشته ای بنا به هر دلیلی رفع نقص آن به تاخیر افتاد برای ترم بهمن جذب دانشجو داشته باشد.
میرزاده با تاکید بر اینکه کیفی سازی و استفاده از اعضای هیات علمی توانمند در دانشگاه آزاد اسلامی اصل است گفت: اگر واحدی استانداردهای لازم را در این زمینه رعایت نکرده باشد رشته آن واحد ملغی می شود.
وی تاکید کرد: ظرف یکسال گذشته در مجموعه واحدهای تهران نزدیک به ۹۵۰ نفر عضو هیات علمی در جهت کیفی سازی دانشگاه استخدام شده و این امر تداوم می یابد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی باید توسعه پیدا کند، گفت: بی شک به زودی دانشگاه یکی از بازیگران اصلی تولید علم در منطقه خواهد شد.
میرزاده با بیان اینکه در حال حاضر ۲۲ هزار دانشجوی PhD در دانشگاه آزاد مشغول به تحصیل هستند و باید از این ظرفیت عظیم برای حل مشکلات کشور استفاده شود، تصریح کرد: اساتید دانشگاه آزاد اسلامی نیز باید با تولید مقاله در مجله های معتبر بین المللی در ارتقای کیفیت دانشگاه و حل مشکلات کشور بکوشند.

مصوبات جلسه:
گزارش کمیسیون تخصصی شماره ۱ هیات رئیسه توسط معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ارائه و موارد مورد تصویب قرار گرفت.
در این جلسه با پیشنهاد افزایش میزان تشویق فرزندان ممتاز همکاران موافقت شد همچنین با پیشنهاد اعمال حق مرتبه علمی اعضای هیات علمی در محاسبه حق بازنشستگی و باز خرید پایان خدمت آنها نیز موافقت به عمل آمد.
همچنین مصوب شد معاونین دانشگاه جهت هماهنگی و ارتباط موثر با روسای واحدها و مخاطبین دیگر بعد ظهر روز دوشنبه را به این امر اختصاص دهند ضمنا روسای واحدها ابتدا جهت حل مشکلات خود به رئیس واحد استان مراجعه کنند و چنانچه ضرورت داشته باشد با معاونین دیدار کنند.
گفتنی است موضوع برگزاری جشنواره لقمان حکیم با رعایت حداکثر صرفه جویی از بودجه معاونت پزشکی دانشگاه مطرح و مقرر شد سال آینده جشنواره نخبگان پزشکی نیز همزمان با برگزاری جشنواره فرهیختگان دانشگاه برگزار شود.
همچنین مقرر شد هیات ممیزه حوزه پزشکی دانشگاه مشابه هیات ممیزه حوزه غیر پزشکی در چارجوب مقررات وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تشکیل و در دانشگاه بطور مستقل اجرا گردد.
لازم به ذکر است موضوع رتبه بندی دانشگاه آزاد در وبومتریک جولای ۲۰۱۵ مطرح و مصوب شد این امر بصورت مستمر پیگری شود همچنین در خصوص آدرس دهی مقالات و رفع مشکل ایجاد شده توسط واحد های متخلف در خصوص آدرس دهی مقالات، پیگیری لازم صورت گیرد.


جذب بیش از ۱۰۰۰ عضو هیات علمی در سال جاری

خبرگزاری ایسنا : رییس مرکز امور هیات علمی و دبیرخانه جذب وزارت بهداشت گفت: بیش از ۱۰۰۰ نفر از میان فارغ التحصیلان و دانش آموختگان متخصص و فوق تخصص گروههای علوم پایه و بالینی جهت تامین اعضای هیات علمی در سال‌جاری طی دو فراخوان در شهریور و اسفند ماه جذب خواهند شد.
به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر سید علی حسینی ضمن اعلام این خبر افزود: به منظور ارتقاء منزلت و معیشت اعضای هیات علمی علوم پایه و بالینی پروژه‌هایی به منظور ایجاد تحول بنیادین در خدمت رسانی مطلوب با ایجاد صندوق رفاه اعضای هیات علمی و تعاونی های مسکن و همچنین اختصاص تسهیلات تهیه مسکن در نظر گرفته شده است.
رییس مرکز امور هیات علمی و دبیرخانه جذب وزارت بهداشت گفت : بسته جامعی به منظور توانمندسازی اعضای جدید الاستخدام و بدنه هیات علمی مدنظر است که در حال برنامه ریزی آن می باشیم.
به گزارش وب دا ، دکتر حسینی افزود: در راستای اهداف مرکز امور هیات علمی و در جهت ارتقاء معیشت اعضاء هیئت علمی اقدامات متعددی نیز در حال پیگیری است.


۳۴ هزار هیات علمی امسال در دانشگاه‌ها جذب شدند

خبر گزاری ایسنا : عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی از جذب ۳۴ هزار عضو هیات علمی در دانشگاه‌های کشور در سال‌جاری خبر داد.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه مازندران، محمدعلی کی‌نژاد در نشست اعضای هیات اجرایی جذب دانشگاه‌های دولتی استان مازندران در دانشگاه مازندران با بیان این مهم که تمام اختیارات جذب، دست هیات اجرایی جذب دانشگاه‌هاست، تصریح کرد: در رابطه با بررسی شکایات هم اولین مرجع، خود دانشگاه‌ها هستند.
وی سپس با طرح این سئوال که چطور می‌شود شکایت از دانشگاه به خود دانشگاه ارایه شود؟ گفت: ما در هیات‌های جذب دانشگاه‌ها، کار علمی می‌کنیم و نه کار حقوقی و سیاسی، هدف جذب اعضای هیات علمی است.
کی‌نژاد ادامه داد: هیات مرکزی جذب وظیفه بررسی شکلی دارد و پرونده‌هایی که به مرکز می‌آید به صورت نرم‌افزاری مورد بررسی قرار می‌گیرد و علت برگشت پرونده‌ها ممکن است یا به این دلیل باشد که امضای اعضای جذب با احکام نمی‌خواند یا مثلا مدرک ارسال شده بعد از فراخوان دریافت شده است.
وی با اشاره به این مهم که کشور در آستانه جهش علمی قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: تکلیف داریم افرادی را که به تازگی فارغ‌التحصیل شده و هیچگونه وابستگی از نظر تشکیل خانواده و شغل ندارند و ممکن است با مکاتبه‌ای از کشور خارج شوند، نگه داشته و به اشکال مختلف آنها را جذب کنیم.
کی‌نژاد ادامه داد: در سال جاری حدود ۳۴ هزار نفر توسط هیات‌های اجرایی، جذب دانشگاه‌ها شدند که این واقعا بی‌نظیر است و نقشه جامع علمی کشور در این خصوص مسیر را هموار می‌کند.
وی ضمن تقدیر و تشکر از هیات‌های اجرایی جدید و قدیم، فعالیت اعضای هیات‌های اجرایی جذب را بسیار سخت عنوان کرد و افزود: واقعا حرکتی که در جذب هیات علمی در دانشگاه‌های کشور صورت گرفت، حرکتی بسیار موفق بود.
عضو شورای عالی جذب انقلاب فرهنگی سپس به آمار حدود ۷۲ هزار نفری اعضای هیات علمی دانشگاه‌های سراسر کشور اشاره و تاکید کرد: در این دوره تقریبا همه دانشگاه‌های مهم کشور هیات اجرایی جذب دارند و این مهم در دانشگاه‌های کشور نهادینه شده است.
کی‌نژاد در ادامه تاکید کرد: حتما باید تصمیم هیات‌های اجرایی جذب، عملیاتی شود و اختیار تام در این خصوص می‌بایست به دانشگاه‌ها داده شود.
وی سپس به روند بررسی پرونده‌های ارسالی از سوی دانشگاه‌ها به مرکز اشاره کرد و افزود: اگر پرونده‌های ارسالی کامل باشد در مدت دو یا سه هفته پاسخ درخواست داده خواهد شد چون جلسات ما هر دو هفته یک‌بار برگزار می‌شود.
وی به ظرفیت بورسیه جدید اشاره کرد و گفت: امسال حداکثر ۱۰۰ بورس داریم و آن هم شامل رشته‌های جدید و بین رشته‌ایست که تنها دانشگاه‌های مادر می‌توانند این رشته‌ها را اجرایی کنند.


استخدام عضو هیأت علمی در دانشگاه آزاد لرستان

سایت خبری صدای ایران : دبیر هیأت امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان لرستان از استخدام عضو هیأت علمی در مرتبه دانشیاری و بالاتر با مزایا و حقوق مکفی در دانشگاه آزاد اسلامی این استان خبر داد.
دکتر یداله ملکی در گفت‌وگو با آنا اعلام کرد: به منظور ارتقاء سطح علمی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی استان لرستان در نظر داریم از طریق فراخوان باجذب استادان مجرب در رشته‌های حقوق خصوصی- مهندسی برق قدرت، مهندسی عمران (سازه)، ادبیات فارسی، روانشناسی، معماری، مهندسی کامپیوتر (نرم افزار) و مشاوره که مورد تقاضا آنان در استان لرستان بیشتر است در مرتبه دانشیاری و بالاتر با حقوق و مزایای مکفی بصورت نیمه وقت و تمام وقت عضو هیأت علمی استخدام کنیم.
ملکی عنوان کرد: شرایط استخدام باید بر اساس ضوابط و بخشنامه‌های ارسالی از سوی سازمان مرکزی صورت گیرد، به گونه‌ای که سن داوطلبان باید کمتر از ۷۰ سال باشد و در صورتی که داوطلب در یکی از مرکز علمی آموزشی اشتغال دارد، جذب وی بصورت نیمه وقت خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: در صورتی که متقاضی بازنشسته سایر مراکز آموزشی باشد، استخدام این افراد بصورت تمام وقت انجام خواهد شد.
دبیر هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان لرستان ابراز امیدواری کرد با جذب استادان مجرب در عرصه گسترش تحصیلات تکمیلی که مد نظر ریاست عالی دانشگاه است، گام‌های مثبت و موثری در واحدهای دانشگاهی استان لرستان برداشته شود.


حقوق هیات علمی مشابه دانشگاه‌های دولتی

بازار کار : دانشگاه آزاد اسلامی دو پروژه مرتبط با اعضای هیات‌علمی این دانشگاه را همزمان پیش می‌برد. دو پروژه مرتبط با هم که مسئولان این دانشگاه قصد دارند با آنها هرم هیات‌علمی را در دانشگاه سامان دهند.
این دانشگاه علاوه‌بر اقدام برای جذب هیات‌علمی سعی کرده است با بهبود وضعیت رفاهی استادان و بالا بردن حق‌الزحمه آنان- پروژه‌ای که مانند جذب هیات‌علمی چندساله و همراه با برنامه‌ریزی است- جذابیت تدریس در دانشگاه آزاد اسلامی را برای استادان و در واقع تقاضای حضور در این دانشگاه را بالا ببرد. فعالیت دانشگاه آزاد اسلامی مرتبط با اعضای هیات‌علمی در دوره جدید مدیریتی پیش از شروع روند جذب و با تلاش این دانشگاه برای نزدیک کردن حق‌الزحمه استادان به همکارانشان در دانشگاه‌های دولتی آغاز شد.
افزایش سقف وام استادان
مسئولان فعلی دانشگاه آزاد اسلامی پیش از هر چیزی حق‌الزحمه مشاوره و راهنمایی پایان‌نامه‌های دانشجویان را برای استادان دانشگاه آزاد اسلامی ۱۰۷درصد افزایش دادند. با این افزایش حق‌الزحمه، علاوه‌بر اینکه دریافتی استادان دانشگاه آزاد اسلامی برای راهنمایی در پایان‌نامه‌ها به حق‌الزحمه استادان دانشگاه‌های دولتی نزدیک شد بخشی از مشکل کمبود استاد مشاور و راهنما در این دانشگاه هم حل شد. علاوه‌بر حق‌الزحمه پایان‌نامه‌ها، دانشگاه آزاد اسلامی قصد دارد در برنامه‌ای چندساله حقوق دریافتی استادان را هم به حقوق استادان دانشگاه‌های دولتی برساند. در همین راستا بود که حقوق اعضای هیات‌علمی بیشتر از سایرین و بالاتر از افزایش حقوق اعلام شده دولت در سال جاری ۲۰درصد افزایش پیدا کرد. این افزایش قرار است در سال‌های آینده و البته با توجه به شرایط اقتصادی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه پیدا کند تا در عرض چند سال حقوق استادان در دانشگاه‌های دولتی و آزاد برابر شود. این دانشگاه همچنین سقف وام اعضای هیات‌علمی را با انعقاد تفاهمنامه‌ای با بانک ملی از ۳۵ میلیون به ۶۰ میلیون تومان افزایش  داد. این دانشگاه تنها در سال ۹۳ به اندازه نیمی از ۲۰ سال پیش از آن، استادان را برای دریافت وام به بانک‌ ملی معرفی کرده است و مجموعه ۳۳۷ میلیارد تومان وام مسکن به استادان این دانشگاه داده شده است. به جز مسائل مالی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با ابلاغ بخشنامه تکریم استادان این مساله را از ضروریات واحدهای دانشگاه دانست و بر آن تاکید کرد.
سرعت بخشیدن به جذب هیات‌علمی
رساندن تعداد اعضای هیات‌علمی تمام‌وقت دانشگاه آزاد اسلامی به ۴۰هزار نفر طی چهار سال، برنامه اعلام شده این دانشگاه است. جذب ۲۰هزار نفر در چهار سال البته بار مالی زیادی برای دانشگاه آزاد اسلامی خواهد داشت که پرداختی به استادان حاضر در دانشگاه را هم اصلاح خواهد کرد. جذب این تعداد استاد، البته که به افزودن جذابیت‌های حضور در دانشگاه آزاد اسلامی نیازمند است. به همین دلیل است که فعالیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی به هم مرتبط هستند. البته طولانی بودن فرآیند جذب در این دانشگاه باعث شده است که مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی به فکر اصلاح این روند باشند. رساندن زمان جذب هیات‌علمی که هیات‌های ممیزه و جذب استانی هم برای آنها تشکیل شده است از نزدیک به یک‌سال و نیم به چهار ماه‌ و نیم که ایده‌آل این دانشگاه است، در حال برنامه‌ریزی است؛ برنامه‌ریزی برای کاهش مراحل اداری غیرضروری و البته هماهنگی با هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی که نشان داده است برای کوتاه کردن این زمان همکاری خواهد کرد.


توقف جذب هیات علمی در دانشگاه پیام‌نور

خبرگزاری ایسنا : معاون آموزشی دانشگاه پیام‌نور با اشاره به تجمیع واحدهای این دانشگاه گفت:آیین‌نامه ادغام و تجمیع برخی از واحدهای دانشگاه پیام‌نور در دستور کار شورای دانشگاه قرار گرفته است.
دکتر غلام‌رضا بخشی خانیکی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،با تاکید بر اینکه این اقدام با حساسیت بالائی درحال بررسی است،افزود: بر اساس آیین‌نامه‌ای که در شورای دانشگاه در حال بررسی است برخی از واحدهایی که تعداد دانشجویان درآن ها کم است و در فاصله بسیار کمی از هم قرار دارد بعد از بررسی و مذاکره واحدهای ذیربط با یکدیگر ادغام خواهند شد.
وی درمورد شاخص‌های مد نظر و زمان اجرای این طرح توضیح داد: شاخص های تعریف شده مطابق شاخص‌های وزارت علوم است و شامل مواردی مانند فضای آموزشی،تعهداتی که هیات موسس دارد،نرم کارمند،فاصله دو مرکز از یکدیگر،تعداد فارغ التحصیلان و… می‌شود،این شاخص‌ها در فرمولی که برای این منظور تهیه شده قرار می‌گیرند و نهایتا نتیجه گیری می‌شود که کدام مراکز با یکدیگر ادغام شوند.امکان اجرای این طرح در نیم سال تحصیلی اول سال تحصیلی ۹۵_۹۴ وجود ندارد.
توقف جذب هیات علمی در دانشگاه پیام‌نور
وی در ادامه با اشاره به جذب هیات علمی در دانشگاه پیام‌نور گفت: شخصا مخالف جذب هیات علمی در دانشگاه پیام نور هستم.زیرا اکنون قرارداد بیش از ۶۰ درصد ۴۲۰۰ عضو هیات علمی این دانشگاه پیمانی است. با توجه به کاهش تعداد دانش آموز و در نتیجه دانشجو در کشور،ممکن است موظفی این افراد در واحدهایی که مشغول به کار هستند پر نشود.به همین دلیل سعی بر این است که بتوانیم از توانمندی‌های این افراد استفاده کنیم.
معاون آموزشی دانشگاه پیام‌نور ادامه داد: نسبت استاد به دانشجو باید در پایان برنامه پنجم توسعه یک به ۲۵۰ بود اما این نسبت اواسط برنامه پر شد،اکنون تعداد اعضای هیات علمی مازاد هم است.


تصویب آیین نامه استخدامی هیات علمی دانشکده مخابرات

خبرگزاری مهر : پس از سه سال آیین نامه استخدامی اعضاء هیات علمی دانشکده پست و مخابرات که توسط وزارت علوم تصویب شده بود برای اجرا در این دانشکده توسط هیات امنا به تصویب رسید.
به گزارش خبرگزاری مهر، وحید یزدانیان، رئیس دانشکده پست و مخابرات با اشاره به برگزاری جلسه هیات امنای دانشکده پست و مخابرات بعد از گذشت ۶ سال اظهار داشت: در این نشست پیشنهاد شد حمایتهای همه جانبه از این دانشکده استمرار یابد و شرکتها و سازمانهای تابعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با ارائه نیازهای آموزشی خود در جهت بهره گیری بیشتر از توانمندیهای دانشکده پست و مخابرات اقدام کنند.
رئیس دانشکده پست و مخابرات با بیان اینکه اعضاء حاضر در این جلسه بر موضوع تدوین استراتژی های این دانشکده تاکید کردند، افزود: استراتژی ها و برنامه های بلند مدت و کوتاه مدت این دانشکده حداکثر طی دو ماه آینده تدوین و در کمیسیون دائمی دانشکده مطرح خواهد شد.
وی با بیان اینکه هیات امناء، ترکیب اعضاء کمیسیون دائمی دانشکده را به وزیر ارتباطات پیشنهاد داده اند ادامه داد: پس از سه سال آیین نامه استخدامی اعضاء هیات علمی که توسط وزارت علوم تصویب شده بود برای اجرا در دانشکده، توسط هیات امنا نیز، تصویب شد.
یزدانیان اظهار کرد: در این نشست، همچنین هیات امنا بر توسعه همکاری های آموزشی بین المللی دانشکده با اتحادیه های جهانی و برگزاری دوره های مشترک منطقه ای، تاکید کردند.
رئیس دانشکده پست و مخابرات به تشکیل شورای راهبردی مشورتی این دانشکده اشاره کرد و گفت: در این شورا فعالان حوزه ICT ، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای، دبیر سندیکای صنعت مخابرات، مدیران ارشد و اساتید دانشگاه شرکت می کنند.
وی با تاکید بر تبعیت از قوانین آموزشی و پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است گفت: طی دو ماه آینده تصویب اساسنامه دانشکده پست و مخابرات در کمیسیون دائمی این دانشکده به ریاست معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام می شود و با بررسی نهایی با تصویب هیئت امناء دانشکده، برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ارسال خواهد شد.


اصلاح نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه علامه

رییس دانشگاه علامه طباطبائی با تاکید بر اینکه روند جذب هیات علمی در دانشگاه علامه اصلاح شده است از جذب ۵۰ عضو هیات علمی در این دانشگاه خبر داد و افزود:ورود ۵۰ عضو هیات علمی جدید،با توجه به اینکه تعداد دانشجویان را ثابت نگه داشته و حتی در برخی از رشته ها تعداد را کاهش داده‌ایم، نسبت استاد به دانشجو را در دانشگاه علامه اصلاح می‌کند.
دکتر حسین سلیمی در گفت‌و‌گو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،درمورد روند جذب اعضای هیات علمی در دانشگاه علامه توضیح داد: روند جذب در دانشگاه علامه طباطبائی بیش از یک سال است که اصلاح شده و استادان کاملا از طریق مجاری قانونی جذب می‌شوند،یعنی هیچ فردی با سفارش و رویه خاص و بدون گزینش‌های علمی جذب نمی‌شود.به عبارت دیگر در حال حاضر هر فردی تمایل داشته باشد عضو هیات علمی دانشگاه علامه شود،پس از شرکت در فراخوان وزارت علوم باید سوابقش در کمیته علمی هیات جذب دانشگاه بررسی علمی شود،سپس صلاحیت‌های عمومی فرد بررسی شده و در نهایت پس از تایید، جذب می‌شود.
وی با اشاره به آخرین فراخوان جذب هیات علمی اظهار کرد:در آخرین فراخوان، استانداردهای مورد نظر برای جذب را ارتقا داده‌ایم، برای مثال معدل افراد متقاضی تدریس در دوره کارشناسی ارشد و دکتری باید به ترتیب بالای ۱۷ و ۱۸ باشد و فرد متقاضی باید به یک زبان خارجی تسلط داشته باشد و سرانجام فردی که دارای استانداردهای مد نظر بود پس از طی کردن پروسه ذکر شده ممکن است به عنوان عضو هیات علمی برگزیده شود.
رییس دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه در آخرین فراخوان جذب هیات علمی حدود ۱۰۰۰ نفر متقاضی ورود به کادر اعضای هیات علمی دانشگاه علامه شده‌اند،افزود:در روند جذب هیات علمی در سه مرحله طی یک سال گذشته نزدیک ۱۰۰۰ نفر داوطلب ورود عضو هیات علمی به دانشگاه علامه بودند.در مرحله اول حدود ۷۰۰ نفر،مرحله دوم حدود ۲۰۰ نفر و مرحله سوم حدود ۱۰۰ نفر داوطلب جذب بودند که در مجموع از بین این تعداد حدود ۵۰ نفر برای پذیرش در هیات علمی دانشگاه پذیرفته شدند.
دکتر سلیمی به اشاره به نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه علامه طباطبائی گفت: با توجه به اینکه تعداد دانشجویان را ثابت نگه داشته و حتی در برخی از رشته ها کاهش داده ایم، اضافه شدن ۵۰ عضو هیات علمی جدید، نسبت استاد به دانشجو را اصلاح می‌کند.درحال حاضر نسبت استاد به دانشجو از حدود یک به ۴۰،به یک به ۳۲ رسیده است و این روند ادامه دارد و امیدواریم تا یک سال آینده بتوانیم نسبت استاد به دانشجو را به یک به ۲۸ کاهش دهیم.


روند جذب هیات علمی کوتاه می‌شود

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از کوتاه شدن فرآیند جذب اعضای هیات‌علمی در دانشگاه آزاد اسلامی در آینده نزدیک خبر داد. مساله‌ای که به گفته او این دانشگاه برایش برنامه‌ریزی کرده است. حمید میرزاده در دومین نشست هماهنگی و پایش امور دانشگاه آزاد اسلامی که هر دو بعد از تغییر ساختارهای دانشگاه و تشکیل دانشگاه آزاد اسلامی استان برگزار شده، این خبر را اعلام کرده است. جذب هیات‌علمی و بهبود هرم هیات‌علمی یکی از محوری‌ترین برنامه‌های میرزاده در دانشگاه آزاد اسلامی و اساس برنامه‌ریزی‌های این دانشگاه برای توسعه تحصیلات تکمیلی است. سرعت جذب هیات‌علمی هم از همین رو برای دانشگاه آزاد اسلامی اهمیت دارد. رساندن سریع‌تر دانشگاه به شاخص‌های استاندارد و البته آماده کردن دانشگاه برای تاسیس رشته‌های تحصیلات تکمیلی که نیاز کشور و از اولویت‌های اسناد بالادستی آموزش عالی است، مشروط به جذب هیات‌علمی است. تلاش دانشگاه آزاد اسلامی برای جذب هیات‌علمی و سرعت بخشیدن به روند جذب را می‌توان در جلسه‌ای که مسئولان این دانشگاه با مسئولان هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار کرده‌اند هم دید. جایی که در آن محمد علی‌نژاد، رئیس این هیات هم بر تغییر روند جذب هیات‌علمی تاکید کرد. این بار رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از برنامه‌ریزی‌های این دانشگاه برای کوتاه و سریع‌تر شدن جذب خبر داده است تا تلاش این دانشگاه برای بهبود این روند بار دیگر نمایان شود.
تلاش حمید میرزاده و مدیران این دانشگاه برای توسعه تحصیلات تکمیلی البته با نگرانی او هم همراه است. میرزاده در این جلسه از وجود دست‌هایی پنهان که می‌خواهند طرح تحصیلات تکمیلی و بومی‌گزینی این دانشگاه را با شکست مواجه کنند، ابراز نگرانی کرد. او به حملاتی که علیه دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد و البته با نقدهای نادرست همراه است اشاره کرده و گفته است: «متاسفانه بسیاری از منتقدان این دانشگاه به جای قدردانی از تاثیر این دانشگاه در توسعه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشور، حسادت و معاندت می‌ورزند. دانشگاه آزاد اسلامی یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است که با درایت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی و همت دکتر جاسبی به ثمر نشست.» او ادامه داده است: «مسلما دست‌هایی در کار است تا طرح تحصیلات تکمیلی و بومی‌گزینی را که باعث ایجاد سلامت اجتماعی می‌شود با برنامه‌ریزی به سوی شکست سوق دهند.» علاوه‌بر دستاوردهایی که این طرح‌ها برای کشور دارد، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی توسعه تحصیلات تکمیلی را لازمه توسعه کشور هم می‌داند. او همچنین درباره لزوم این توسعه گفته است: «همان‌گونه که مقام معظم رهبری بارها تاکید کرده‌اند رشد شتاب علمی کشور به هیچ وجه نباید متوقف شود، اما مساله اینجاست که توسعه علمی از طریق دوره‌های کاردانی و کارشناسی میسر نمی‌شود و لازمه آن توسعه تحصیلات تکمیلی است. مخالفان توسعه تحصیلات تکمیلی برخلاف ادعاهایشان، مخالف گفته‌های مقام معظم رهبری هستند.» او دانشگاه آزاد اسلامی را پرچمدار توسعه تحصیلات تکمیلی می‌داند. دانشگاهی که ۵۶درصد از بار آموزشی تحصیلات تکمیلی را برعهده دارد و برای جذب ۲۰هزار عضو هیات‌علمی و ایجاد بستر مناسب برای توسعه کیفی برنامه‌ریزی کرده است.
همه زیرمجموعه‌های دانشگاه در امور مشارکت کنند
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همچنین در این نشست به ضرورت اجرای طرح تجمیع دوم در این دانشگاه پرداخته است. طرحی که او امیدوار است باعث بهره‌وری و چابکی بیشتر در این دانشگاه شود. میرزاده گفته است: «امیدواریم با ساختار جدیدی که جایگزین ساختار قبلی شده است چابکی و بهره‌وری بیشتری داشته باشیم. از آنجایی که طبق گزارش‌های رسیده هماهنگی لازم در میان ساختارهای موجود در استان‌ها وجود نداشت و از سوی دیگر هم به خاطر تفویض اختیار بیشتر به استان‌ها و اجرایی کردن مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، ضرورت اجرای این طرح بیشتر می‌شد.» تاکید او در اجرای این طرح اما این است که همه رئیس‌های واحدها و زیرمجموعه‌های دانشگاه آزاد اسلامی در اداره امور این دانشگاه مشارکت کنند. او همچنین از رئیس‌های دانشگاه آزاد اسلامی استان‌ها خواست آمار و اطلاعات همه واحدها را به‌روز کنند که بتوان در تدوین بخشنامه‌ها از آنها بهره برد.
شرایط را برای فعالیت همه گروه‌های سیاسی فراهم می‌کنیم
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همچنین برای اجرای اولویت این دانشگاه در پیش بردن فعالیت‌های دانش‌بنیان بر اجرای طرح شفا- شهرک‌های فناوری دانشگاه آزاد اسلامی – تاکید کرده و گفته است: «طبق سند علم و فناوری ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری اگر بخواهیم ۵۰ درصد از درآمدمان از طریق اقتصاد دانش‌بنیان تامین شود از هم‌اکنون باید فعالیت خود را آغاز کنیم.» میرزاده به برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در انتهای سال هم اشاره کرده و گفته است: «به هیچ‌وجه دانشگاه آزاد اسلامی را وجه‌المصالحه له یا علیه کاندیدای خاصی قرار نمی‌دهیم بلکه شرایط را برای فعالیت همه گروه‌های سیاسی فراهم خواهیم کرد.» مشارکت در تدوین طرح آمایش دانشگاه آزاد اسلامی، استفاده از ظرفیت‌های سازمان سما و توسعه رشته‌های چندنظمی از جمله موضوعات دیگری بوده است که رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بر آنها تاکید کرده است.


فراخوان جذب عضوهیئت علمی پژوهشی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

دانشگاه علوم پزشکی مشهد فراخوان جذب عضو هیئت علمی پژوهشی منتشرکرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، روابط عمومی این دانشگاه اعلام کرد معاونت پژوهشی دانشگاه در نظر دارد با هدف تکمیل کادر هیئت علمی پژوهشی مراکز توسعه تحقیقات بالینی و برخی از مراکز تحقیقاتی دانشکده های داروسازی و دندانپزشکی از میان مشمولان خدمت ضریب کا ، بورسیه عام یا هر نوع تعهد الزام آور دیگر به خدمت در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ، تعدادی عضو هیئت علمی پژوهشی جذب کند.
علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت معاونت پژوهشی به نشانی http://v-research.mums.ac.ir/index.php/component/content/article/62-vcresearch/819-faculty مراجعه کنند.


آخرین وضعیت جذب هیات علمی

معاون مرکز جذب وزارت علوم با اشاره به آخرین وضعیت روند جذب متقاضیان هیات علمی در فراخوان بهمن ۹۳ گفت: صلاحیت عمومی و علمی این افراد در حال بررسی است.
دکتر محسن ضرغام در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به فراخوان بهمن سال ۹۳ و آخرین وضعیت روند جذب متقاضیان این فراخوان گفت: دانشگاه‌ها از داوطلبان درخواست کرده اند که برای مصاحبه به دانشگاه‌ها مراجعه کنند و درحال حاضر کارگروه‌ های صلاحیت عمومی و علمی مشغول بررسی وضعیت این افراد هستند .
ضرغام یادآور شد: ۱۶ هزار نفر در این فراخوان شرکت کردند و بر اساس ظرفیت اعلامی دانشگاه ها قرار بود ۲ هزار و ۲۰۰ نفر جذب دانشگاه ها شوند.
وی ادامه داد: پس از اینکه مصاحبه ها این افراد انجام شد تصمیم گیری در هیات اجرایی جذب دانشگاه صورت می گیرد و سپس پرونده متقاضیانی که در هیات اجرایی جذب دانشگاه مورد تایید قرار گرفته به دبیرخانه هیات مرکزی جذب وزارت علوم ارسال می شود.
معاون مرکز جذب وزارت علوم افزود: سپس هیات مرکزی جذب وزارت علوم تصمیم نهایی را اتخاذ کرده و نتیجه نهایی به متقاضی اعلام می شود.
وی ادامه داد: درحال حاضر برخی از دانشگاه‌ها فرایند مصاحبه را انجام داده و پرونده متقاضیان را برای بررسی نهایی به مرکز جذب وزارت علوم ارسال کرده برخی نیز مشغول مصاحبه هستند که با پایان گرفتن این روند، متقاضیان در مهرماه و یا بهمن ماه سال تحصیلی آینده در دانشگاه‌ها جذب می شوند.
ضرغام در خصوص رونمایی از سامانه جدید مرکز جذب نیز گفت: سامانه جدید مرکز جذب طی هفته آینده رونمایی می شود. با این سامانه فرایند جذب سرعت یافته و دقت در جذب افزایش می یابد. افراد می توانند به صورت آنلاین از روند اجرایی پرونده خود در مرکز جذب و دانشگاه ها مطلع شوند.


جذب ۱۶۰ هیئت علمی در دانشگاه‎های آزاد استان مرکزی ‌

بازار کار : سرپرست دانشگاه آزاد اراک گفت: برای جذب هیئت علمی و تکمیل هرم هیئت علمی، ۱۶۰ استاد تا پایان سال ۹۴ در سطح استان مرکزی جذب می‌شوند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، علیرضا نظام‌آبادی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران، با اشاره به کیفی سازی فعالیت‎های این دانشگاه اظهار داشت: به‌منظور استانداردسازی حوزه آموزش در این دانشگاه، توسعه رشته‌های کارآمد و پر طرف‌دار در دستور کار قرار دارد.
وی افزود: استانداردسازی کلاس‌ها از نظر تعداد دانشجو و تجهیزات، توزیع درست و عادلانه رشته‌ها در کل استان در قالب شورای گسترش استان، نظارت مستمر و منظم بر تشکیل کلاس‌ها و رعایت سرفصل‌های دروس، بهینه‌کردن وضعیت برگزاری امتحانات از دیگر برنامه‎هایی است که به‌منظور استانداردسازی حوزه آموزش به‌کار گرفته شده است.
سرپرست دانشگاه آزاد اراک تصریح کرد: مصوب کردن رشته‌ها و افزایش رشته‌های مقاطع تحصیلات تکمیلی، ۲۲ رشته گرایش در مقطع کارشناسی ارشد و ۱۷ گرایش در مقطع دکتری تخصصی، که این تعداد رشته تحصیلات تکمیلی به‌ویژه دکتری تخصصی نقطه عطفی برای استان و دانشگاه است که می بایست از این فرصت در راستای رفع مشکلات، معضلات و کیفی سازی صنایع، ادارات، نهادها و تشکیلات استان به نحو شایسته‌ای استفاده کنیم.
نظام‌آبادی با اشاره به ویژه برنامه محفل قرآنی ترنم بندگی گفت: ویژه برنامه محفل قرآنی ترنم بندگی ویژه استادان و کارکنان در دانشگاه آزاد اسلامی اراک برگزار شد که اصلی‌ترین هدف آن تبدیل شدن واحد به یک دانشگاه مقتدر، کارآفرین و استاندارد در منطقه است که این امر با هدف‌گذاری و اجرای سند راهبردی استان محقق می‌شود.
وی افزود: ایجاد و توسعه رشته‌های بین رشته‌ای کارآمد و کاربردی مطابق با نیاز جامعه و استان، به‌ویژه در تحصیلات تکمیلی، توسعه رشته‌های پزشکی و پذیرش دانشجو در رشته داروسازی در ترم‌های آینده‌، توجه به تعداد دانش‌آموزان در مقطع دبیرستان در استان و ایجاد رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌ متناسب با آن از دیگر اهداف آموزشی واحد اراک است.
سرپرست‌دانشگاه آزاداسلامی اراک تصریح کرد: دانشگاه آزاد حرکت به سوی دانشگاه کارآفرین و درآمدزا را آغاز کرده و در این مسیر تجهیز آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها در حد استاندارد، تسهیل در انجام کارهای پژوهشی، توزیع عادلانه راهنمایی و مشاوره پایان‌نامه‌ها و رفع مشکل کمبود استاد، تأسیس شرکت‌های دانش بنیان کشاورزی و صنعتی از جمله برنامه‎های در صدر برای تحقق اهداف است.
نظام‌آبادی با اشاره به اقدامات در راستای درآمدزایی این دانشگاه گفت: انعقاد قرارداد با صنایع ریلی، نظام مهندسی، شهرداری، پالایشگاه، پتروشیمی و برخی از دانشگاه‌های کشور، جهت‌دهی منطقی به پایان‌نامه‌های مقاطع تحصیلات تکمیلی در راستای حل مشکلات و معضلات کشور و استان در کلیه زمینه‌ها و ارتقاء سطح مجلات واحد از علمی-ترویجی به علمی- پژوهشی و از علمی-پژوهشی به ISI از محورهای عمده پژوهشی این دانشگاه است.


همکاری هیات عالی جذب برای تسریع استخدام هیات علمی در دانشگاه آزاد

خبرگزاری ایسنا : دبیر هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی، از همکاری همه جانبه این هیات با دانشگاه آزاد اسلامی به منظور تسریع در روند جذب اعضای هیات علمی این دانشگاه خبر داد.
به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر جواد محمدی با اشاره به برگزاری همایش منطقه ای هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی و هیات اجرایی جذب دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران، گفت: در نشست مذکور مشکلات این حوزه مطرح و پس از بحث و تبادل نظر مشخص شد که برخی از ابلاغیه های داخلی باعث کندی این مسیر بوده است.
وی ادامه داد: طبق قانون، فرآیند جذب در دانشگاه آزاد اسلامی باید پنج ماهه طی شود اما بعضا شاهد افزایش این مدت تا دو سال بودیم که عواملی نظیر بخشنامه های داخلی دانشگاه آزاد اسلامی، ناقص بودن پرونده ها، عدم اطلاع هیات های اجرایی جذب از آیین نامه ها و قوانین و تاخیر وزارت علوم در پاسخ دهی به پروندها موجب کُندی این روند شده است.
محمدی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی یک فرصت ارزشمند و مغتنم در جهت پیشبرد اهداف و منافع علمی کشور است که می تواند با کمک به وزارت بهداشت و وزارت علوم، بار بزرگی را از دوش دولت بردارد، گفت: جذب ۲۰ هزار عضو هیات علمی ظرف چهار سال کار بزرگی است و گام مهمی در جهت جذب نخبگان کشور در آموزش عالی و جلوگیری از خروج محققین و سرمایه های انسانی انجام شده است.
وی همچنین یادآور شد: هیات اجرایی جذب استان تهران دانشگاه آزاد اسلامی یکی از موفق ترین هیات های اجرایی جذب در بین دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور است، زیرا با برگزاری جلسات مستمر و منظم پرونده های زیادی را بررسی و برای جذب متقاضیان اقدام کرده است.
به گزارش مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دبیر هیات عالی جذب اعضای هیات علمی مراکز آموزش عالی با اشاره به اینکه نظارت بر اجرای قانون بسیاری از مشکلات جذب در دانشگاه آزاد اسلامی را حل می کند، یادآور شد: جلسات مشترکی بین هیات عالی جذب، وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی برای رفع نقص پرونده های دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می شود.
وی همچنین گفت: انتظار ما از مسئولان جذب در دانشگاه آزاد اسلامی این است که در این جلسات حضور مستمر و فعال داشته باشند.


امسال ۸هزار نفر عضو هیات علمی می‌شوند

صدای ایران : رئیس هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی، آخرین آمار جذب اعضای هیات علمی در وزارتخانه های بهداشت و علوم و دانشگاه آزاد را در سال جاری اعلام کرد.
محمدعلی کی‌نژاد در گفتگو با مهر با اشاره به جذب هیات علمی در وزارتخانه های علوم ، بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی در سال جاری گفت: براساس برنامه پیش بینی شده، امسال ۲ هزار نفر در دانشگاه های وزارت علوم ، یک هزار نفر در دانشگاه های وزارت بهداشت و  ۵ هزار نفر در واحد های دانشگاه آزاد اسلامی جذب هیات علمی خواهند داشت.
وی افزود: طی ۶ سال گذشته ۳۲ هزار نفر جذب هیات علمی دانشگاه ها شده اند.
رئیس هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: جلسات هیات عالی جذب با همکاری نمایندگان وزارتخانه های علوم و بهداشت به طور مرتب برقرار است و این همکاری بسیار خوب باعث شده که تاکنون هیچ مشکلی در این بخش نباشد.


افزایش سرعت و دقت در فرایند جذب هیأت علمی

خبرگزاری مهر : معاون مرکز جذب از رونمایی سامانه جدید مرکز جذب خبر داد و گفت: دراین سامانه متقاضیان جذب به صورت آنلاین می توانند از وضعیت پرونده خود در مرکز جذب و دانشگاه ها مطلع شوند.
محسن ضرغام در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: سامانه جدید مرکز جذب طی یک ماه آینده رونمایی می شود.
وی ادامه داد: با این سامانه جدید فرایند جذب سرعت یافته و دقت در جذب افزایش می یابد و افراد به صورت آنلاین از روند اجرایی پرونده خود در مرکز جذب و دانشگاه ها مطلع می شوند.
معاون مرکز جذب وزارت علوم با اشاره به فراخوان بهمن سال ۹۳ و روند جذب متقاضیان این فراخوان افزود: دانشگاه ها مشغول دعوت از این افراد هستند و پرونده آنان در دانشگاه ها در حال بررسی است .
وی ادامه داد: از ۱۶ هزار نفری که درفراخوان بهمن ۹۳ مرکز جذب ثبت نام کرده بودند، ۲ هزار و ۲۰۰ نفر جذب دانشگاه‌ها می شوند.a


شهریور ۹۴ آغاز فراخوان جذب هیات علمی

خبرگزاری مهر : معاون مرکز جذب اعضای هیات‌علمی وزارت علوم از فراخوان جذب اعضای هیات علمی پیمانی خبر داد و گفت: فراخوان بعدی جذب، شهریور ۹۴ انجام می شود.
محسن ضرغام در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: فرایند جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم از طریق فراخوان، در طول سال، سه نوبت انجام می شود و به تازگی فراخوان بورس دانشجویان دکتری نیز در اردیبهشت ماه برگزار شد.
وی با اشاره به سیاست وزارت علوم در خصوص بورس افزود: با توجه به افزایش فارغ التحصیلان دانشگاهی در دوره دکتری، سیاست مجموع وزارت علوم کاهش بورس است به طوریکه در فراخوان بورس اردیبهشت ماه نیز با کاهش روبرور بودیم و دراین فراخوان کمتر از ۱۵۰ نفر، آن هم در رشته های خاص و مناطق محروم و کم برخوردار بورس می شوند.
معاون مرکز جذب اعضای هیات‌علمی وزارت علوم ادامه داد: بنابراین روند بورس به شکلی که در حال حاضر طی می شود، سال به سال کاهش خواهد یافت.
وی افزود: هدف از بورس در گذشته با توجه به کمبود دانشجوی دکتری متخصص و نیاز کشور، جذب این دانشجویان در دانشگاه‌های کشور بود که خوشبختانه در حال حاضر تعداد دانشگاه هایی که در داخل دوره دکتری برگزار می کنند بسیار زیاد هستند و ما دارای نیروهای فارغ التحصیل در رشته و دانشگاه خوب هستیم.
وی ادامه داد: درحال حاضر نیز خود را برای فراخوان جذب اعضای هیات علمی به صورت پیمانی آماده می کنیم که این فراخوان در شهریور ۹۴ برگزار می شود.


اشتغال ۴۰۰ عضو هیئت علمی در دانشگاه زنجان

رئیس دانشگاه زنجان گفت: دانشگاه زنجان در حال حاضر دارای ۴۰۰ عضو هیئت علمی تمام وقت است.
به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، خلیل جمشیدی امشب در نشست مشترک بین‌المللی دانشگاه زنجان و آکادمی علوم مغولستان اظهار داشت: دانشگاه زنجان دانشگاه جامع استان بوده و حدود ۱۰ هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.
وی با اشاره به تعداد اعضای هیئت علمی دانشگاه زنجان عنوان کرد: این دانشگاه در حال حاضر دارای ۴۰۰ عضو هیئت علمی تمام‌وقت است.
رئیس دانشگاه زنجان با بیان اینکه فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی این دانشگاه در حال حاضر در چهار دانشکده این دانشگاه صورت می‌گیرد، تصریح کرد: دانشگاه کشاورزی به عنوان دانشکده مادر، دانشکده مهندسی، دانشکده علوم پایه و دانشکده علوم انسانی چهار دانشکده مذکور دانشگاه زنجان محسوب می‌شوند.
این مسئول با اشاره به وجود پژوهشکده فناوری‌های نوین زیستی در دانشگاه زنجان افزود: در این دانشگاه همچنین دارای یک مرکز رشد است که حمایت‌های لازم را از استعدادهای درخشان و افراد صاحب ایده به عمل می‌آورد.
جمشیدی بیان داشت: پردیس سهروردی دانشگاه زنجان نیز آمادگی پذیرش دانشجویان داخلی و خارجی را دارد.
وی تصریح کرد: مجموع فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی دانشگاه زنجان در ۳۵ گروه آموزشی و سه گروه پژوهشی صورت می‌گیرد و دانشجویان این دانشگاه در بیش از ۳۳ رشته گرایش در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در حال تحصل هستند.
رئیس دانشگاه زنجان عنوان کرد: دانشگاه زنجان قدمت نسبتا بالایی دارد و امسال چهلمین سال تاسیس آن بوده و این دانشگاه از ظرفیت‌های خوبی برخوردار است.


پنج هزار نفر عضو هیات علمی جذب دانشگاه آزاد اسلامی می شوند

بازار کار : رییس دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد: پنج هزار نفر عضو هیات علمی با مدرک دکتری تخصصی در سال جاری جذب این دانشگاه می شوند.
حمید میرزاده روز شنبه در هشتمین جلسه هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی خراسان جنوبی گفت: تا پایان سال ۹۶ تعداد اعضای هیات عملی دانشگاه آزاد اسلامی به ۵۰ هزار نفر افزایش می یابد.
وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی نقش اساسی در توسعه عملی کشور دارد؛ افزود: دانشگاه آزاد اسلامی به رغم رکود در دو سال اخیر اکنون سهم ۳۶ درصدی در زمینه تحصیلات تکمیلی کشور را دارد.
وی بیان کرد: توسعه همه جانبه دانشگاه آزاد اسلامی برای روند شتاب علمی کشور نیازمند تقویت است که تلاش خواهیم کرد در مهر ماه سال جاری تعداد کد رشته های کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی بیرجند را از ۲۴ کد رشته در سال گذشته به ۶۱ کد رشته در سال جاری افزایش دهیم.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی از وجود هشت کد رشته دکتری تخصصی در دانشگاه آزاد اسلامی خراسان جنوبی خبر داد و گفت: سال گذشته در دانشگاه آزاد پنج هزار نفر با مدرک PHD جذب شدند که امسال نیز جذب پنج هزار عضو هیات عملی در دستور کار قرار گرفته و طی سه سال آینده هر سال پنج هزار نفر دیگر به عنوان اعضای هیات علمی جدید برای واحدهای آموزشی جذب خواهند شد.
میرزاده با اشاره به اینکه توسعه رشته های تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی در دستور کار است؛ گفت: براساس پیش بینی ها امسال تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی این دانشگاه به ۵۳۰ هزار نفر افزایش می یابد و تا پایان سال ۹۶ پیش بینی می شود ۶۰ درصد دانشجویان تحصیلات تکمیلی کشور در این دانشگاه تحصیل کنند.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه گسترش و پراکندگی رشته های تحصیلات تکمیلی درکنار رشته های کاردانی و کارشناسی در کشور توزیع عادلانه تحصیلات عالی را رقم زده، افزود: تعداد زیاد دانشگاه ها در کشور باعث رکود در رشته های کاردانی و کارشناسی این دانشگاه شده است.
میرزاده، دانشگاه آزاد اسلامی را از جمله دانشگاه های نسل سوم دانست و گفت: دانشگاه های نسل سوم دانشگاه هایی هستند که در جامعه اثربخش باشند.
وی اثربخشی در توسعه عملی کشور، کارآفرینی، فناوری و تبدیل علم به ثروت را به عنوان برنامه اصلی دانشگاه آزاد مطرح کرد و افزود: اکنون ۶۰ مرکز رشد و ۴۶۰ شرکت دانش بنیان در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد که تا پایان سال ۹۶ این تعداد شرکت به ۸۰۰ و تعداد مراکز رشد این نهاد به ۱۵۰ مرکز می رسد.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی درخصوص کاهش وابستگی اعتباری دانشگاه آزاد به شهریه دانشجویان نیز گفت: پیش بینی می شود براساس تصمیم گیری های اتخاذ شده میزان وابستگی به شهریه تا پایان سال ۹۶ را به ۶۰ درصد برسانیم که در این راستا تلاش خواهیم کرد تبدیل به احسن امکانات و ابنیه و سایر اقدامات را در دستور کار قرار دهیم.
میرزاده درمورد افزایش تعداد رشته های کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشگاه افزود: راه اندازی این کد رشته ها منوط به تامین استاد از طرف واحدهای آموزشی است که در صورت تامین استاد رشته های مختلف تحصیلات تکمیلی را در استان ها افزایش خواهیم داد.


تسهیلات ویژه برای دانشگاه‌هایی که نخبگان را جذب کنند

خبرگزاری مهر : معاون پژوهشی و برنامه ریزی بنیاد ملی نخبگان با تشریح جذب نخبگان به عنوان هیات علمی در دانشگاه ها ، تسهیلات ویژه دانشگاه ها در صورت پذیرش این نخبگان را تشریح کرد.
غلامعلی منتظر در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص جذب نخبگان در دانشگاه ها گفت: مراحل جذب طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت می گیرد. شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب کرده که دانشگاه ها موظف هستند پاسخ قطعی را درباره فردی که توسط بنیاد ملی نخبگان به عنوان دانش آموخته برتر به دانشگاه ها معرفی می شود، اعلام کنند.
وی ادامه داد: اگر فرد پذیرفته شد، بنیاد ملی نخبگان به دانشگاهی که فرد را پذیرفته ۲۰ میلیون تومان به عنوان هزینه ای که بتواند تجهیزات آزمایشگاهی و کتابخانه ای خود را بهبود دهد اختصاص می دهد، به خود فرد نیز که وارد دانشگاه شده معادل  ۲۰ میلیون تومان اعتبار اختصاص داده می شود که ظرف ۲ سال تجهیزات آزمایشگاهی خود را تهیه کند تا ورود موفق تری به عرصه علمی را داشته باشد.
معاون پژوهشی و برنامه ریزی بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: اگر فرد ورود پیدا کرده و بخواهد شرکت دانش بنیانی را تاسیس کند تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان وام در اختیار وی قرار می گیرد.
وی در خصوص اینکه برخی اعتقاد دارند که جذب دانشجویان نخبه به عنوان هیات علمی در دانشگاه ها رانت است، افزود: ما به رانت بودن آن اعتقادی نداریم قبلا ما دانش آموخته برتر را انتخاب می کردیم ولی اکنون دانشگاه طبق ظوابط بنیاد دانشجو را انتخاب کرده و خودش آن را پذیرش می کند.
منتظر افزود:  ما مقررات وضع کرده ایم و بر حسن انجام کار نیز نظارت می کنیم. بنابراین رانتی صورت نمی گیرد. یک دانش آموخته ، براساس مقررات ما توسط دانشگاه به عنوان دانش آموخته برتر معرفی می شود. خود آن دانشگاه و یا دانشگاه دیگری نیز می تواند این فرد را جذب کرده و از تسهیلات آن نیز استفاده کند بنابراین ما هم به فردی که فارغ التحصیل شده و هم به دانشگاهی که پذیرنده آن است کمک می کنیم که بتوانند از این مزایا استفاده کنند.
رئیس مرکز جذب وزارت علوم پیش از این اعلام کرده بود، طی ۴ سال که فراخوان مرکز جذب برگزار شده حدود ۵۰۰ نخبه برای جذب ثبت نام کرده اند که تعدادی از آنها جذب دانشگاهها شده ولی مابقی بلاتکلیف هستند و تقاضای ما از دانشگاه‌‌ها این است که جذب نخبگان را فرصت تلقی کرده و تکلیف ما را مشخص کنند.


افزایش ۲۰درصدی حقوق اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد

خبرگزاری ایسنا : رئیس دانشگاه آزاد از افزایش ۲۰ درصدی حقوق اعضای هیئت علمی تا سال ۹۶ خبرداد و گفت: برای تأمین مسکن اعضای هیئت علمی و کارکنان دانشگاه درصدد یافتن زمین مناسب با کمک وزارت مسکن هستیم.
حمیدمیرزاده درگفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی ایسنا با اعلام این مطلب اظهارکرد: تعدادی تعاونی مسکن باهدف افزایش حمایت از اساتید و کارکنان شکل گرفته و در حال حاضر برای تأمین مسکن اعضای هیئت علمی و کارکنان دانشگاه درصدد یافتن زمین مناسب با کمک وزارت مسکن هستیم.
افزایش ۲۰ درصدی حقوق اعضای هیئت علمی تا سال ۹۶
وی با اعلام این خبر که حقوق اعضای‌هیئت‌علمی دانشگاه‌آزاد در‌سال‌جاری ۲۰ درصد افزایش ‌می‌یابد، گفت: این‌درحالی‌است که شنیده شده حقوق اعضای هیئت علمی دانشگاه های دولتی ۱۴ درصد افزایش داشته است.
میرزاده درهمین زمینه افزود: افزایش ۲۰ درصدی حقوق اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد تا سال ۹۶ همچنان ادامه خواهدیافت و درآن زمان حقوق اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد با حقوق اعضای هیئت علمی دانشگاه های دولتی برابر می شود


جذب فارغ التحصیلان برتر در هیات علمی دانشگاه آزاد

خبرگزاری مهر : رئیس مرکز امور هیأت علمی دانشگاه آزاد گفت:طی ۱۸ ماه گذشته پرونده ۱۹۵۸ عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی بررسی و ارتقا یافته است.
به گزارش خبرگزاری مهر، علی مقداری از سرعت بخشیدن به بررسی پرونده‌های جذب و ارتقای اعضای هیأت علمی دانشگاه خبر داد و گفت: در دوره مدیریت میرزاده در مقایسه با زمان مشابه در دوره مدیریت قبلی، بررسی پرونده ارتقای اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی رشد چشمگیری داشته همچنین تشکیل منظم کمیسیون‌های تخصصی و جلسات هیأت ممیزه در سازمان مرکزی دانشگاه روند رو به رشدی داشته است.
وی افزود: نکته مهم دیگر سرعت بررسی پرونده‌های جذب و بورس در دانشگاه است که سعی شده جلسات مرتبط با این موضوع بطور منظم تشکیل شود و با پیگیری‌های انجام‌شده، مسیر همواری ایجاد شود که به تبع آن رضایت مراجعان و کاهش اعتراضات را به دنبال داشته است.
رئیس مرکز امور هیأت علمی دانشگاه آزاد با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در سال جاری، برنامه ویژه‌ای برای جذب اعضای هیأت علمی دارد، افزود: در سال جاری ۳ نوع جذب در دستور کار دانشگاه آزاد اسلامی قرار دارد؛ یکی جذب عادی یا برون سازمانی است که از بیرون سازمان دانشگاه آزاد اسلامی از بین فارغ‌التحصیلان دکتری صورت می‌گیرد مورد بعد جذب درون‌سازمانی است که این نوع جذب برای کمک به واحدهایی است که اعضای هیأت علمی مازاد دارند ولی بعضاً واحدهایی که کمبود اعضای هیأت علمی در یک رشته خاص دارند، می‌توانند در یک فضای رقابتی هیأت علمی مورد نیاز خود را از واحدهایی که هیأت علمی مازاد دارند تأمین کنند.
مقداری افزود: مورد آخر توافق‌نامه‌ای است که بین دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس بنیاد ملی نخبگان امضا شده که بر اساس آن فارغ‌التحصیلان برتر دانشگاه‌ها که تحت پوشش بنیاد هستند، به عنوان عضو هیأت علمی دانشگاه جذب می‌شوند.


اخذ ۱۰۰۰ مجوز جذب هیات علمی برای دانشگاه های علوم پزشکی

خبرگزاری مهر : رئیس مرکز هیات علمی وزارت بهداشت گفت: با توجه به اخذ ۱۰۰۰ مجوز جذب هیات علمی انتظار می رود به همین تعداد عضو هیات علمی در فراخوان های شهریور و بهمن ماه امسال جذب شوند.
به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر سید علی حسینی با اعلام این خبر افزود: این تعداد مجوز از معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری (سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور) گرفته شده و مقرر شده پس از توزیع مجوزهای مذکور براساس شاخصهای مورد عمل در معاونت آموزشی بین دانشگاه های علوم پزشکی کشور، به همین تعداد عضو هیات علمی براساس اعلام نیاز دانشگاه های مورد اشاره در فراخوان های شهریور و بهمن ماه سالجاری جذب شوند.
رئیس مرکز امور هیات علمی افزود: بازنگری کلیه مقررات،‌ آیین نامه ها، دستورالعملها و ضوابط مربوط به اعضای هیات علمی هر چهار سال یکبار با هماهنگی های به عمل آمده با شورایعالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم تحقیقات و فناوری در کمیته های تخصصی ایجاد شده مربوطه انجام گرفته که در حال حاضر آخرین آیین نامه ارتقاء اعضای هیات علمی از دی ماه سال  ۱۳۹۳ در حال انجام است.
وی گفت: با توجه به سیاست تمرکز زدایی در وزارت بهداشت  و همچنین متعاقب آن در هیات ممیزه مرکزی این وزارتخانه به استناد دستورالعمل طرز تشکیل و اختیارات هیات ممیزه دانشگاه های علوم پزشکی و موسسات آموزشی و پژوهشی وابسته در حال حاضر ۳۰ دانشگاه علوم پزشکی و موسسات مربوطه دارای هیات ممیزه شده اند.
حسینی یادآور شد: با توجه به تقویم زمانی مصوب هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی حداکثر مدت زمان اخذ تصمیم نهایی جهت تعیین تکلیف پرونده های ارسالی از سوی دانشگاه های علوم پزشکی ۴۵ روز اعلام شده است،‌ لیکن پرونده های ارسالی به دبیرخانه هیات مرکزی جذب مرکز امور هیات علمی در عرض حداکثر ۳-۲ هفته تعیین تکلیف شده و پرونده راکد در این دبیرخانه موجود نیست .


جذب ۷۰ عضو هیئت علمی در دانشگاه آزاد لرستان

خبرگزاری ایسنا : معاون هماهنگی دانشگاه‎های آزاد لرستان گفت: ۴۴۰ عضو هیئت علمی با این دانشگاه همکاری می‎کنند.
بهروز دوستی در گفت‎وگو با خبرنگار سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، افزود: جذب هیئت علمی با مدرک کارشناسی ارشد در تمامی مراکز و واحدهای دانشگاه آزاد لرستان ممنوع بوده و تنها افرادی با مدرک دکتری و یا دانشجویان این مقطع به عنوان هیئت علمی با این دانشگاه همکاری خواهند کرد.
وی بیان کرد: ۴۴۰ عضو هیئت علمی در رشته‎های مختلف تحصیلی با دانشگاه‎های آزاد اسلامی لرستان همکاری می‎کنند.
این مقام مسئول ادامه داد: با برنامه‎ریزی‎های انجام شده امسال ۷۰ عضو هیئت علمی در این دانشگاه جذب خواهند شد.
وی یادآور شد: متقاضیان تا تاریخ ۲۰ خرداد ماه مهلت دارند به سامانه جذب دانشگاه مراجعه کنند و مدارک لازم را به دبیرخانه مربوطه تحویل دهند.


جذب ۵ هزار عضو هیئت علمی جدید دانشگاه آزاد در سال جاری

خبرگزاری فارس : معاون برنامه‌ریزی دانشگاه آزاد از جذب پنج هزار عضو هیئت علمی این دانشگاه در سال جاری خبر داد و گفت: جذب استاد حق‌التدریس در شأن دانشگاه آزاد اسلامی نیست زیرا نمی‌تواند بین استاد و دانشجو ارتباط عمیق پژوهش‌محور برقرار کند.
به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، فریدون رهنمای‌رودپشتی بعد از ظهر امروز در همایش بزرگداشت مقام معلم با گرامیداشت سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت، گیلان را سرزمین گیل و دیلم و معرفت و دانش خواند.
وی به مقام والای استاد اشاره کرد و افزود: در تعریف چشم‌انداز دانشگاه آزاد اسلامی دانشگاهی خواهیم داشت و دانشجویانی پرورش دهد که سازنده آینده و جامعه انسانی باشد.
معاون برنامه‌ریزی دانشگاه آزاد با بیان اینکه کسانی در این مسیر موفق‌تر هستند که نگاه عمیق‌تری نسبت به علم عالم داشته باشند، تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی در سال ۶۱ با کمک امام راحل، هاشمی، جاسبی و میرزاده تاسیس و مدیریت شد.
وی به خدمات دانشگاه آزاد اشاره کرد و گفت: در گذشته فرزندان ما برای تحصیل به شهرهای دور می‌رفتند اما برنامه‌ریزی دانشگاه آزاد به صورتی انجام شد که جذب دانشجو در هر استان از دانشجویان بومی همان استان باشد.
رهنمای‌رودپشتی جذب دانشجویان بومی را در جلوگیری از خروج سرمایه از استان تاثیرگذار دانست و خاطرنشان کرد: امروز در گیلان ۵۱ هزار نفر دانشجوی دانشگاه آزاد است که باید برای پیشرفت از عقلانیت مبتنی بر دانش استفاده کنیم.
وی افزود: اکنون ۴.۵ درصد منابع بودجه‌ای کل دانشگاه آزاد متعلق به گیلان است و باید ظرفیت جذب دانشجو در این استان به بالای ۷۰ هزار نفر برسانیم و علم را وارد زندگی تمام مردم کنیم.
معاون برنامه‌ریزی دانشگاه آزاد با بیان اینکه ۱۷۰ میلیارد تومان بودجه آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی گیلان است، گفت: ۵۰ میلیارد تومان متعلق به واحد رشت است.
وی یادآور شد: مسئولان با توجه به گردش اقتصادی که سالانه بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان دانشگاه آزاد در کشور ایجاد کرده آن را به عنوان موتور توسعه اقتصادی تلقی کنند.
رهنمای‌رودپشتی از جذب ۵ هزار عضو هیئت علمی جدید در دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد و خاطرنشان کرد: جذب استاد حق‌التدریس در شأن دانشگاه آزاد اسلامی نیست زیرا استاد حق‌التدریس نمی‌تواند بین استاد و دانشجو ارتباط عمیق پژوهش‌محور برقرار کند.
وی در پایان با بیان اینکه اعتقاد داریم بین معلم دانشگاه و مخاطب شکاف عمیق وجود دارد و حرمت گذشته بین استاد و دانشجو نیست، بر ضرورت انضباط مالی تاکید کرد و متذکر شد: مدیریت هزینه باید بهره‌ور باشد.


جذب هئیت علمی واحد علوم و تحقیقات تهران

اعلام نیاز متقاضیان جذب هئیت علمی واحد علوم و تحقیقات تهران بر روی سامانه جذب دانشگاه آزاد اسلامی به آدرسhttp://www.jazb.iau.ir قرار گرفته است.
متقاضیان جذب در واحد علوم و تحقیقات می توانند با مراجعه به آدرس مذکور نسبت به ثبت نام و تکمیل مدارک موردنیاز بر اساس اعلام نیاز منتشر شده اقدام نمایند.شایان ذکر است متقاضیان با ویژگی های ذیل در شرایط مساوی در اولویت اند.
سوابق تحصیلی و آموزش درخشان
فارغ التحصیلان دانشگاه ها و واحدهای آموزشی تراز اول کشور و دانشگاه های برتر بین المللی
انتشار مقالات علمی پژوهشی در مجلات معتبر تخصصی داخلی و خارجی
توانایی در تاسیس شرکت های دانش بنیان و انعقاد قراردادهای برون دانشگاهی در راستای سیاستهای کلان دانشگاه آزاد اسلامی

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
a b