header


بیوگرافی ندا ملکی+عکس های ندا ملکی و دخترش فاطمه حورا گودرزی

بیوگرافی ندا ملکی+عکس های ندا ملکی و دخترش فاطمه حورا گودرزی

عکسهای ندا ملکی مجری آفتاب شرقی تصاویر و عکس هایی از ندا ملکی مجری آفتاب شرقی همسر ندا ملکی مجری آفتاب شرقی ندا ملکی و همسرش و فرزندش خانواده اش

بیوگرافی و عکس های ندا ملکی و دخترش فاطمه حورا گودرزی (1) بیوگرافی و عکس های ندا ملکی و دخترش فاطمه حورا گودرزی (2)

عکسهای ندا ملکی مجری آفتاب شرقی تصاویر و عکس هایی از ندا ملکی مجری آفتاب شرقی همسر ندا ملکی مجری آفتاب شرقی ندا ملکی و همسرش و فرزندش خانواده اش

بیوگرافی و عکس های ندا ملکی و دخترش فاطمه حورا گودرزی (3)

ندا ملکی سال ۱۳۵۹ در اردبیل به دنیا آمده و کارشناس علوم قرآنی است و حضور در ویژه‌برنامه نوروز ۷۹ شبکه قرآن سیما به عنوان جوان موفق به دلیل کسب رتبه سوم مسابقات قرائت قرآن دانشجویان سراسر کشور سبب‌ساز اجرایش گردیده است؛ اجرایی ۸ ساله که در برنامه‌هایی چون آیین‌زندگی، تا نیایش، اشراق، صبح عالی بخیر، روشنا، اشاره، آفتاب شرقی و … نمود یافته و همچنان ادامه دارد.

مصاحبه :

با توجه به این‌که از قبل در وادی اجرا سیر می‌کردید، روز اولی که به شبکه قرآن دعوت شدید از خودتان نپرسیدید چرا من؟

نه.

برایتان مهم نبود؟

خیلی مهم بود، اما هیچ‌گاه متعجب نشدم و فکر نکردم چرا مرا انتخاب کرده‌اند. شاید از لحن صحبتم به این نتیجه رسیده بودند که می‌توانم یک برنامه زنده را اجرا کنم. البته برایم خیلی سخت بود، ولی آمدم و پس از یک تست بسیار سنگین، پذیرفته شدم و از ۴ تیر ۱۳۷۹ اجرایم را با برنامه <اشاره> که یک گفتگوی کارشناسی بود و ۳ روز در هفته از شبکه قرآن سیما پخش می‌شد آغاز کردم.

پس آدم کنجکاوی نیستید.

خیلی نه، بخصوص در امور دیگران که اصلا کنجکاو نیستم.

ندای اجرا برای ندا ملکی؟

ندای اجرا به باورهای مجری بستگی دارد. من در اجرای مذهبی ماندگار شده و با آن انس گرفته‌ام، بنابراین ندای اجرا نیز برایم ندای قرآنی بوده است.

آدم مذهبی‌ای هستید؟

در درونم این‌گونه‌ام، گرچه شاید خیلی در ظاهر نشان ندهم.

اجرا همدم تنهایی‌تان شد؟

بستگی دارد چطور با اجرا انس بگیرید و کنار بیایید. بعضی به اجرا در حد یک حرفه صرف می‌نگرند و هر بار پس از اتمام کار، قالب اجرا را مانند لباس از تن بیرون می‌آورند تا نوبت بعد فرا رسد. برخی نیز دلبسته آن می‌شوند و اجرا بخشی از شخصیت و وجودشان می‌گردد. عده‌ای نیز نگاه توام با قداست به اجرا دارند. دیدگاه من نسبت به اجرا، ترکیبی از همه اینهاست. اجرا بخشی از شخصیت من است و همدم تنهایی‌ام و خیلی چیزهای دیگر.

اجرایتان بوی ریا می‌دهد؟

این یک مورد را بعید می‌دانم. [با لبخند]

بیننده‌هایتان نیز با شما هم‌عقیده‌‌اند؟

رنگ و لعاب اجرایتان چیست؟

ادعایی ندارم.

واقعیت پنهان در اجرای شما؟

با توجه به نوع اجرایم، همواره مطالبی برگرفته از آیات قرآن کریم، روایات و سخنان ائمه‌(ع)‌ را در برنامه بیان می‌کنم و سعی‌ام بر این است که در وهله اول بتوانم آنها را در وجود خودم نهادینه نمایم اما به هر حال انسان به طور دائم در کشمکش میان صواب و ناصواب قرار دارد لذا همیشه از این موضوع نگرانم و با خودم درگیر هستم که خدای ناکرده آنچه که نمی‌توانم جامه عمل بپوشانم را بر زبان نرانم ولی متاسفانه گاهی اوقات این اتفاق رخ می‌دهد و شرمنده خدا و بینندگان می‌شوم بنابراین دوست دارم واقعیت فوق را با مخاطبانم در میان‌ گذارم که یک موقع فکر نکنند خبری هست و تا این حد نسبت به من، حسن ظن نداشته باشند.

این یک اعتراف بود؟

نمی‌دانم، به هر حال گفتنی‌ها را باید گفت.

اجرا برای شما، داشته‌ای در میان هزاران داشته دیگر است؟

نه، جنس اجرایی که دارم با داشته‌های دیگرم خیلی متفاوت است.

سوالی که در ابتدای گفتگو درباره ریا مطرح کردید کمی مرا ترساند و به خود آورد، چرا که بحث خدا، مذهب و معنویت در میان است و من یک آدم‌ عادی هستم که به واسطه نوع اجرایم در این موقعیت قرار گرفته‌ام لذا آنچه خدمت‌تان عرض می‌کنم را به پای ریا و خودنمایی نگذارید. به لحاظ این که اجرایم در ژانر مذهبی است به عنوان یک سرمایه به آن نگاه می‌کنم. وسیله‌ای که شاید مرا به خدا نزدیک‌تر کند، به خصوص برنامه آفتاب شرقی که مجموعه‌ای است اذان‌گاهی و همه روزه در لحظات روحانی اذان ظهر پخش می‌شود و در واقع یک داشته معنوی است و خیلی دوستش دارم.

بیوگرافی و عکس های ندا ملکی و دخترش فاطمه حورا گودرزی (4)

عکسهای ندا ملکی مجری آفتاب شرقی تصاویر و عکس هایی از ندا ملکی مجری آفتاب شرقی همسر ندا ملکی مجری آفتاب شرقی ندا ملکی و همسرش و فرزندش خانواده اش

بیوگرافی و عکس های ندا ملکی و دخترش فاطمه حورا گودرزی (5)

تاکنون نداشته‌های اجرایتان را ندیده گرفته‌اید؟

اصلا. به همه آنها با دقت و وسواس زیاد فکر می‌کنم و می‌کوشم تا به نوعی جبرانشان نمایم.

حرف حقی که اجرا به شما یاد داد؟

پایبندی و عامل بودن به آنچه در برنامه می‌گویم.

همه این‌گونه‌اند؟

متاسفانه خیر. برخی از مجریان به واسطه اجراهایی که دارند مطالبی را بیان می‌‌کنند که اعتقاد چندانی به آن ندارند.

حقیقت همیشه تلخ اجرا؟

گاهی اوقات از برخی مسائل که در زندگی و پیرامونم اتفاق افتاده خیلی ناراحت و غمگینم اما مجبورم جلوی دوربین لبخند بزنم تا بیننده متوجه نشود.

مرهمی بر خستگی‌های اجرا؟

رضایت مخاطب. تلاش همه دست‌اندرکاران یک برنامه جلب رضایت مخاطبان خاص و عام است و هنگامی که یک مجری بفهمد کارش خوب بوده و مورد توجه واقع شده، خستگی‌اش از بین می‌رود.

آفتاب صبح عاشقی در اجرایتان طلوع کرده است؟

بارها و بارها این طلوع را دیده‌ام. در برنامه آفتاب شرقی هنگامی که شمارش معکوس برای طنین افکندن بانگ دلنشین اذان آغاز می‌شود، آفتاب صبح عاشقی در قلبم طلوع می‌کند و همزمان با من، هزاران قلب دیگر هم این احساس خوشایند را تجربه می‌نمایند. اگر واقعا از عمق ‌جان به این ندای ملکوتی گوش بسپاریم این اتفاق برایمان رخ خواهد داد.

روزنه‌ای برای آتش نور خدا بر آفتاب شرقی؟

اخلاص و درخواست حقیقی از خدا برای تاباندن این نور.

با چشم، دیدنی است؟

نه. حس‌کردنی است با عمق جان.

و بر اجرای شما؟

این نور می‌تواند نفوذ کلام و محتوای عقل و ذهنم را بیشتر نماید تا بتوانم آنچه را می‌خوانم و از منابع غنی روایی معارفی دریافت می‌کنم به بهترین و مطلوب‌ترین شکل ممکن به مخاطبم انتقال دهم. شاید بسیاری عاقل، آگاه، عالم و باسواد باشند اما نفوذ کلام نداشته باشند. می‌گویند خدا آنهایی را که دوست دارد در بین مردم عزیز می‌کند یعنی نفوذ کلامشان را افزایش می‌‌دهد. من این نفوذ کلام را از خدا می‌خواهم.

شما عزیز شدید؟

این را دیگر شما بگویید.

قضاوت خودتان چیست؟

قضاوت من بر مبنای همان یک درصدی است که برنامه را می‌بینند و با محبت و عطوفت، مورد لطف و عنایت قرارمان می‌دهند. خیلی‌هایی که شما هرگز تصور نمی‌کنید تیپ‌های مذهبی داشته باشند می‌گویند وقتی آفتاب شرقی را می‌بینیم به آرامش می‌رسیم و این آرامش را دوست داریم. همین برایم کافی است.

خب این آفتاب غروب هم دارد؟

هر طلوعی غروبی دارد. غروب می‌کند، اما دوباره از جای دیگری طلوع می‌نماید و به شکل‌ دیگری آغاز می‌شود. در واقع ما مهم نیستیم. مهم این است که در وقت اذان، مردم به یاد خدا باشند و این دعوت را لبیک گویند.

 بیوگرافی و عکس های ندا ملکی و دخترش فاطمه حورا گودرزی (6)

عکسهای ندا ملکی مجری آفتاب شرقی تصاویر و عکس هایی از ندا ملکی مجری آفتاب شرقی همسر ندا ملکی مجری آفتاب شرقی ندا ملکی و همسرش و فرزندش خانواده اش

در آفتاب شرقی، مشق آفتاب هم می‌کنید؟

آفتاب برای من نماد «یخرجهم من‌الظلمات الی النور» است… تلاش می‌کنم، اما این که تا چه اندازه موفق شده باشم را خدا عالم است.

حتی در اجرا که بر گرفتنش استوارید؟

همین که الان اجرا می‌کنم نشان‌دهنده حقی است که برای اجرا دارم.

خودتان به خودتان حق می‌دهید؟

من انتخاب می‌شوم، اما مسوول انتخاب نیستم. تنها حق انتخاب دارم.

اجرا نقش برجسته روزگارتان شده است؟

آن نقشی که باید با وجودمان عجین شود، جانشینی خدا و خلیفه‌اللهی است، اما در این دنیا فکر می‌کنم اجرا برایم برجسته است.

اجرایتان نماد چیست؟

نماد عشق و علاقه به خدا و ترویج حرف‌هایی که او دوست دارد.

در اجرا، کارکشته شده‌اید؟

فکر می‌کنم تا حدودی در اجرای مذهبی این گونه باشم البته هرگز خود را بی‌نیاز از تجربه‌اندوزی نمی‌دانم.

این یک ادعاست؟

نه، تجربه است.

حاضرید روزی دور اجرا را خط قرمز بکشید؟

اگر روزی متوجه شوم حرف‌ها و شخصیتم برای بیننده جذاب نیست و آن کارایی لازم را در اجرا ندارم حتما کنار می‌کشم.

اما در این صورت، دیگران رویتان خط قرمز می‌کشند و حق انتخاب ندارید.

حق با شماست لذا امیدوارم بتوانم در اوج کنار بروم و به جایگاهی برسم که با رفتنم همه بپرسند فلانی کجاست.

بارقه امید در اجرای ندا ملکی برای مخاطب؟

این که در وادی اجراهای مذهبی باقی بمانم و وارد حیطه‌های دیگر نشوم.

اگر بخواهید زاویه دیدتان را به اجرا تغییر بدهید؟

ما مجری‌ها باید یک مقدار راحت‌تر، خودمانی‌تر و صمیمانه‌تر با مردم صحبت کنیم. حرف‌ دلشان را بگوییم و از دردهای گفته و نگفته‌شان حرف بزنیم. این همان نگاه دیگری است که شاید در طول سال‌های آینده بتوانیم به آن برسیم.

چرا سال‌های آینده؟

الان هم این حرکت آغاز شده است اما کافی نیست. ما فکر می‌کنیم اگر در قالب الفاظ سنگین و مبهم با مردم سخن بگوییم خیلی به آنها نزدیک‌تر و باسوادتریم حال آن که بسیاری از حرف‌های جدی و پیچیده را می‌توان به سادگی به مخاطب انتقال داد و در کنار این آگاهی‌بخشی، ارتباط صمیمانه‌ای برقرار نمود.

حتی بسیاری از کتاب‌ها و منابعی که اکنون در اختیار ماست به نوعی دچار تکلف شده‌اند که برای خواننده دلنشین نیست و باید دوباره بازخوانی و بازنویسی شوند تا برای همه قابل استفاده باشند، لذا امیدوارم همه در کنار هم بسیج شوند تا بتوانیم ارتباطی شفاف و بی‌پیرایه با مخاطب داشته باشیم.

تا به حال اجرای برنامه‌ای چشمتان را گرفته است؟

خیلی دوست دارم برنامه‌ای تخصصی و سطح بالا در مورد انتظار و ظهور موعود اجرا نمایم و مجری بحث‌ها و گفتگوهای علمی و دینی خیلی جدی باشم.

و چند سطر حرف آفتابی که بر دل‌ها سایه نور بیفکند؟

می‌خواستم یک بیت شعر که خیلی دوستش دارم را برایتان بخوانم اما الان از ذهنم پرید!

همیشه چیزهایی که دوست دارید از ذهن‌تان می‌پرند؟!

[می‌خندد] نه، این را بگذارید به حساب اجراهای زنده و استرس‌هایی که به ما وارد می‌شود.

یادتان آمد؟

دل می‌رود زدستم صاحبدلان خدا را

دردا که راز پنهان خواهد شد آشکارا.

امیدوارم همین‌طور باشد. اجرای مذهبی بسیار دشوار است و توقع بحق و درست مردم از مجری چنین برنامه‌هایی زیاد است. در این شرایط اگر بخواهی مورد قبول مخاطب واقع شوی باید بشدت تلاش کنی و مراقب باشی. مدت‌هاست پیشنهادهای زیادی برای اجراهای اجتماعی در شبکه‌های مختلف داشته و دارم، اما چون می‌خواستم در این حیطه ماندگار باشم و مردم مرا بپذیرند هیچ‌کدام را قبول نکردم.

عکس ندا ملکی مجری + بیوگرافی

عکس ندا ملکی مجری افتاب شرقی و همسرش

عکس ندا ملکی مجری + بیوگرافی (2)

گفت‌وگو با ندا ملکی، مجری برنامه «آفتاب شرقی»

مجری نباید مستقیم‌گویی کند

ندا ملکی در خانواده‌ای فرهنگی و متدین به دنیا آمده است. تحصیلاتش تا مقطع کار‌شناسی ارشد علوم قرآنی و حدیث باعث شده از مهارت و توانایی‌های لازم در اداره یک برنامه معارفی برخوردار باشد و بتواند در موضوعات دینی به‌عنوان یک فرد مطلع، کار‌شناسان برنامه «آفتاب شرقی» را در مباحث‌ و موضوعات دینی همراهی کند.
تصویر مجری نباید مستقیم‌گویی کند

عکسهای ندا ملکی مجری آفتاب شرقی تصاویر و عکس هایی از ندا ملکی مجری آفتاب شرقی همسر ندا ملکی مجری آفتاب شرقی ندا ملکی و همسرش و فرزندش خانواده اش

او در حال حاضر دانشجوی رشته دکترای روان‌شناسی تربیتی دانشگاه الزهرا است. حضور ملکی در ویژه ‌برنامه نوروز ۷۹ شبکه قرآن سیما به عنوان جوان موفق به دلیل کسب رتبه سوم مسابقات قرائت قرآن دانشجویان سراسر کشور باعث شد تا وارد دنیای اجرا شود. او در طول این سال‌ها در کنار اجرای آفتاب شرقی برنامه‌هایی چون آیین ‌زندگی، تا نیایش، اشراق، صبح عالی بخیر و روشنا را اجرا کرده است.

ملکی معتقد است تسلط مجری بر موضوع و محتوای برنامه یکی از مولفه‌های مهم برای یک اجرای خوب به‌شمار می‌آید. این مساله حین اجرا و صحبت با کار‌شناسان برنامه بروز خطاهای احتمالی را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود مجری بتواند به شیوه‌ای مطلوب اجرای یک برنامه را به عهده بگیرد. البته آشنا بودن با فن گویندگی، نوع پوشش، نحوه اجرا و همچنین داشتن اطلاعات عمومی و البته تخصصی در برنامه‌ای که اجرای آن را به ‌عهده دارد از دیگر مولفه‌های ضروری برای مجری برنامه به‌شمار می‌آید که ملکی به آن اشاره می‌کند.

شنیده‌ایم اتفاقی وارد حوزه اجرا شدید، چگونه پا به دنیای مجری‌گری گذاشتید؟

بله، خیلی اتفاقی وارد شدم! من در دوران دانشجویی در مسابقات قرآن رتبه کشوری کسب کردم و به‌عنوان مهمان به برنامه «عیدانه» شبکه قرآن دعوت شدم. حدود ۱۰ تا ۱۵ روز بعد از شبکه قرآن که زمان زیادی از افتتاحش نگذشته بود، با من تماس گرفتند و دعوتم کردند و به‌ صورت حضوری این مساله را با من در میان گذاشتند.

ابتدا امتناع کردم، چون بیشتر دوست داشتم ادامه تحصیل بدهم، اما با اصرار مسئول شبکه قرآن وارد سازمان صدا‌ و‌ سیما شدم. اولین تجربه اجرا را چهارم تیر ۷۹ با برنامه «اشاره» که یک برنامه تخصصی در حوزه علوم و قرآن و حدیث بود، شروع کردم.

گذشت زمان و استقبال مردم از برنامه باعث شد تشویق شوم و به کارم ادامه بدهم. در هر صورت این علاقه در من به تدریج ایجاد شد و احساس کردم نه به‌عنوان مجری، بلکه به‌عنوان مبلغ دین خدا و پیغمبر وظیفه‌ای برای ادامه کار به عهده دارم.

مهارت‌هایی که در اجرا دارید و باعث می‌شود کارتان را بدون خطا انجام دهید و در عین حال مخاطب را هم جذب کنید، چیست؟

در اجرای برنامه‌های معارفی زمانی که شما از شکل دادن یک باور صحبت می‌کنید یا مثلا درباره باوری حرف می‌زنید که شکل گرفته و اکنون می‌خواهد تثبیت شود، باید قدری آرام‌تر حرکت و با احتیاط عمل کنید. آرام حرکت کردن به این دلیل که مفاهیم آهسته آهسته و پله به پله به مخاطب منتقل شود. از سوی دیگر باید محتاط باشید تا آنچه را صحیح است از یک منبع موثق برای مخاطب بازگو کنید.

بنابراین برای انتقال درست مفاهیم و باورهای دینی که پایه‌های بنیادی در مردم دارد، باید مجری دانش کافی داشته باشد و در مرحله بعد باید سراغ پارامترهایی برود که اجرای خوب را شکل می‌دهد. این‌که مجری برنامه معارفی صرفا یک فرد فرهیخته و نویسنده متبحر در حوزه عرفان، علوم قرآنی، حدیث و… باشد، کافی نیست. تا زمانی که مجری چهره و صدای مناسب نداشته باشد و از مهارت‌های فن بیان بی‌اطلاع است، مطمئن باشید در اجرا دچار مشکل می‌شود و مردم هم با او ارتباط برقرار نخواهند کرد.

تحصیلات‌تان در حوزه علوم قرآنی است؟

بله، بخشی از تحصیلات من در حوزه علوم قرآن و حدیث است و در حال حاضر دانشجوی دکترای روان‌شناسی تربیتی دانشگاه الزهرا هستم.

تحصیلات دانشگاهی چقدر در اجرا به شما کمک می‌کند؟

در کنار تحصیلات، استمرار در اجرا مجری را پخته می‌کند. تحصیلات خیلی موثر است. زمانی که شما در قبال مخاطبان ـ که تشنه دریافت یک حرف خوب هستند و حتی یک جمله می‌تواند مسیر زندگی‌شان را تغییر بدهد ـ احساس مسئولیت کنید، حتما خودتان را ملزم می‌کنید دانش لازم را به دست آورید و برای دریافت اطلاعات کافی و لازم در فضای مجازی جستجو ‌کرده و به اساتید متخصص نیز مراجعه می‌کنید.

مجری موظف است بعد از دریافت اطلاعات خام از طریق کتاب، مراجع دانشگاهی و… آنها را به زبان رسانه تبدیل کند؛ یعنی وقتی اطلاعات خام در ظرف رسانه ریخته می‌شود باید به شکل متفاوت به مخاطب ارائه شود تا مباحث برای بینندگان عام هم کاربردی باشد.

معتقدم اطلاعات تخصصی باید به گونه‌ای به مخاطب ارائه داده شود که خودش متوجه نشود دانش او ارتقا یافته، اما کاربرد آن را بتوان از الفاظی که او در شبانه‌روز استفاده می‌کند، متوجه شد. ما مسئولیم سبک زندگی مردم را ارتقاء دهیم.

ما با زبان معیار در رسانه حرف می‌زنیم. اگر خودمان نتوانیم با ادبیات خوب با مردم صحبت کنیم و اگر نتوانیم برای آنها الگو باشیم، پس کارمان بی‌فایده است. برخی مواقع شاهد هستم مجری حواسش نیست و بکرات از کلمه گاها استفاده می‌کند. این در حالی است که نباید تنوین به کلمه فارسی داد. به نظر من مجری در زمان اجرا باید کاملا حواسش به آنچه می‌گوید، باشد. ضمن این‌که من گلایه‌ای دارم و این‌که چرا مجریان برنامه‌های مذهبی و معارفی را از دیگر برنامه‌ها جدا کردیم. قبول دارم مجریان این حوزه باید مطالعات تخصصی داشته باشند، اما چرا دین را در ساحت‌های دیگر نمی‌آوریم. مگر مجریان ورزشی یا اجتماعی آدم‌های دینداری نیستند؟ یا چرا از مجریان برنامه‌های معارفی برای دیگر برنامه‌ها استفاده نمی‌شود؟

به نظرتان چرا این محدودیت برای مجریان برنامه‌های معارفی به وجود آمده است؟

واقعا دلیل این مساله را نمی‌دانم که چرا اجرای یک برنامه اجتماعی را به مجری برنامه معارفی نمی‌دهند. در حالی که یک مجری باید در حوزه‌های مختلف دانش مناسب داشته باشد، اما متاسفانه به مجریان برنامه معارفی اعتماد نمی‌کنند و از توانایی‌هایشان استفاده نمی‌شود. گرچه قبول داریم اجرای برنامه‌های معارفی کار سختی است و کار را فقط به مجریان خاص می‌سپاریم، اما جالب است که چرا برای مجریان برنامه‌های معارفی محدودیت ایجاد می‌کنیم.

منظور از این حرف خودم نیستم، چون من برنامه‌های اجتماعی هم اجرا کرده‌ام؛ منظورم دیگر مجریان خوب معارفی است که افراد موفقی هستند، اما از مهارت‌هایشان به نحو مطلوب استفاده نمی‌شود. نمی‌دانم چرا فکر می‌کنیم مجریان برنامه‌های معارفی نمی‌توانند درباره مباحثی از جمله رابطه زوجین، تربیت فرزندان، ترافیک و فرهنگ شهرنشینی صحبت کنند. در حالی که به خاطر پشتوانه دینی خوبی که دارند بهتر می‌توانند به این مسائل ورود کنند.

در مجموع، مجریان ما در حوزه‌های مختلف باید مطالعات جامعه‌شناسی، روان‌شناسی، علوم سیاسی، ورزش، سلامت و… داشته باشند تا اگر یک مجری بنا به دلایلی نتوانست خودش را به موقع یک برنامه زنده برساند، سریع یک مجری جایگزین شود. باید یک مجری در حوزه‌های مختلف توانمندی لازم را داشته باشد. به نظرم شاکله اصلی خوب اجرا کردن است و بعد دانش و اطلاعات به مجری کمک می‌کند. اگر یک مجری فنون اجرا را بداند، می‌تواند مهارت‌هایش را نشان بدهد.

شما از چه سالی برنامه آفتاب شرقی را اجرا می‌کنید؟

از سال ۸۳٫

در طول این سال‌ها برای این‌که اجرایتان طراوت و تازگی لازم را برای مخاطب داشته باشد و حرف‌هایتان تکراری نشود از چه راهکارهایی استفاده کردید؟

بخشی از این مساله به من به عنوان مجری برمی‌گردد و بخش دیگر دست تهیه‌کننده و دست‌اندرکاران برنامه است. در بخش خودم باید بگویم برای هر فصل برنامه‌ریزی خاصی دارم و سعی می‌کنم پلاتوی اول و آخر برنامه دارای پیام و محتوا باشد، بدون این‌که مردم متوجه شوند؛ یعنی مستقیم‌گویی نمی‌کنم.

در پاییز و زمستان سال گذشته جملاتی را از صحیفه سجادیه انتخاب کرده و بعد به زبان دیگری در برنامه نقل می‌کردم. به عنوان مثال، امام سجاد(ع) در صحیفه می‌فرمایند؛ خدایا من را از آن دست آدم‌هایی قرار بده که در هر تپش قلب‌شان به یاد تو هستند. من در برنامه این دعا را به‌گونه‌ای دیگر بازگو می‌کنم و می‌گویم: سلام به همه آنهایی که با هر تپش قلب‌شان به یاد خدا هستند و سلام به کسانی که دوری از گناه منجر به رشد و هدایت‌شان می‌شود.

یا برای سلام گفتن از جملات جوشن کبیر یا دیگر ادعیه استفاده می‌کنم که توسط اهل بیت روایت شده است. مطالعات و برنامه‌ریزی باعث می‌شود حرف‌هایم را موضوع‌بندی کنم و در هر فصلی سراغ موضوعات متنوع بروم تا حتی سلام و احوالپرسی‌ام برای بینندگان تکراری نباشد یا درباره نشانه‌های واقعی انسان‌های مومن می‌گویم. در مجموع همیشه مطالعاتم را به روز می‌کنم تا حرف‌هایم برای مخاطب تکراری و قدیمی نشود.

اما گاهی حرف‌های کارشناسان مذهبی که به برنامه دعوت می‌شوند برای مخاطبان تکراری و خسته‌کننده است، حتی برخی مواقع مباحث را در شبکه‌های مختلف فقط تکرار می‌کنند.

بله با شما موافقم، چون گاهی کارشناسان مذهبی مطالعات‌شان را به روز نمی‌کنند یا سراغ تازه‌های نشر در حوزه شخصیت‌هایی مانند حضرت زهرا(س) یا حضرت ولیعصر(عج) نمی‌روند و در مناسبت‌ها حرف‌های تکراری می‌زنند. آیت‌الله جوادی آملی کتابی با نام «موجود موعود» دارند که به زیبایی و به زبان روز به مباحث مختلف پرداخته‌اند. ما باید خودمان را به روز کرده و در این مسیر حرکت کنیم، در غیر این صورت در مسیر رخوت قرار خواهیم گرفت.

اتفاقا من هم وقتی شنونده صحبت‌های تکراری برخی کارشناسان می‌شوم، کلافه می‌شوم. این در حالی است که مطالعه جدیدترین مقالات روز جزو وظایف کارشناسان و مجریان است. ممکن است مبحثی مثل بندگی خدا تکراری باشد، اما همین بحث را می‌توان با دیگر مطالب حاشیه‌ای ترکیب کرده و آن را برای مخاطب شنیدنی کرد.

اگر مجری اجرای یک برنامه روزانه را به عهده دارد باید برای فصل به فصل اجرایش برنامه‌ریزی کرده، دانش خودش را نو کند و ذهنش را درگیر مسائل دیگر نکند. یعنی مجری نباید دغدغه مالی داشته باشد، بلکه باید به این فکر کند که روی آنتن چه چیزی می‌خواهد بگوید و چگونه باید آن را مطرح کند تا بیننده خسته نشود؟ در کنار این باید آیتم‌های برنامه و گرافیک هر چند وقت یکبار تغییر کند تا فضای برنامه به لحاظ بصری تنوع لازم را برای مخاطب داشته باشد. نباید بین برنامه‌های معارفی و دیگر برنامه‌های تلویزیون تبعیض قائل شد. در حال حاضر دو سال است که دکور برنامه آفتاب شرقی تغییر نکرده است. چرا باید این اتفاق بیفتد؟ حتی اگر من به عنوان مجری سعی کنم تغییراتی در لحن و ادبیاتم ایجاد کنم، اما تغییری در آیتم یا دکور داده نشود مثل این می‌ماند که یک تنه سربالایی را بالا می‌روم و بعد در طول راه هم نفس نفس بزنم. البته من همیشه تلاشم را می‌کنم، اما مجموعه عوامل در کنار مجری می‌تواند برنامه را سر پا نگه دارد.

شما بیش از یک دهه در حرفه اجرا مشغول به فعالیت هستید. در طول این سال‌ها چه مساله‌ای بیشتر ذهن‌تان را درگیر کرده است؟

بعد از ۱۴ سال اجرای برنامه‌های معارفی از مدیران رسانه نه به عنوان مدیر، بلکه در کسوت مسلمانان شیعه که پرچم تبلیغ دین را به عنوان سربازان جنگ نرم به عهده گرفتند، عاجزانه درخواست دارم که در گوشه ذهن‌ و در برنامه کاری‌شان یک برنامه‌ریزی ویژه برای برنامه‌های معارفی داشته باشند تا این نوع برنامه‌ها با قوت بیشتری پخش شوند.

همان‌طور که ساعت‌ها آنتن تلویزیون مثلا به آفساید بودن یک گل یا بی‌ادبی یک بازیکن اختصاص دارد و درباره آن بحث می‌شود، بهتر است کمی هم به تولید برنامه‌های معارفی توجه شود. این روزها نوجوانان و جوانان ما درگیر عرفان‌های نوظهور و مسائل دیگر هستند و ما با تولید برنامه‌های جذاب و شنیدنی می‌توانیم جوانان را در این باره آگاه کنیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
a b