header


محمدعلی کلی نابغه بوکس درگذشت

محمدعلی کلی درگذشت

 

محمد علی پیش از مسلمان شدن نامش کاسیاس کِلِی بود / او در سال ۱۳۷۲ به ایران آمد و از نمایشگاه بین الملی کتاب تهران بازدید کرد.
محمدعلی کلی ستاره سابق بوکس جهان به دلیل بیماری شدید در یکی از بیمارستان های آمریکا درگذشت.او به هنگام مرگ، ۷۴ سال داشت.
خبرگزاری فرانسه نوشت: خانواده محمد علی کلی در بیانیه ای درگذشت قهرمان آمریکایی بوکس را در سن ۷۴ سالگی در بیمارستان شهر فینیکس در ایالت اریزونای آمریکا اعلام کرد.
محمدعلی کلی یک جان سخت ِ خوشبخت!

روزهای آخر نای حرف زدن ندارد. پارکینسون مردی را از پا انداخته بود که می گفتند با ضربه مشت اش می توانست یک گاو را بکُشد.

سال های آخر حتی نمی توانست یک قاشق غذا را بالا ببرد و توی دهانش بگذارد. لیوان آب آنقدر توی دستش بالا و پائین می رفت که روی لباسش می ریخت. حتی حرف زدن برایش غیرممکن شده بود.

برای مردی که رجز خوانی های داخل رینگش تمرکز حریفان را به هم می ریخت. برای مردی که مصاحبه های مطبوعاتی اش پر بود از « تیترهای طلایی». برای بوکسوری که عاشق آن بود بگوید «مثل پروانه می رقصد، مثل زنبور نیش می زند.»

محمدعلی کلی درگذشت

پاپ گونل سخنگوی خانواده گفت: محمد علی کلی پس از سال ها رویارویی با بیماری پارکینسون، در سن ۷۴ سالگی درگذشت.
در این بیانیه اضافه شده است: قهرمان سه دوره جهانی سنگین وزن بوکس، عصر جمعه (به وقت محلی) فوت کرد.

او توضیح داد که جنازه مشهورترین بوکسور جهان در زادگاهش در لویسفیل در ایالت کنتاکی آمریکا تشییع خواهد شد.

وی ادامه داد که خانواده محمد علی کلی می خواهد از همه کسانی که با ایده ها، دعاها و حمایت ها با خانواده همراهی کردند تشکر کند و خواستار رعایت حوزه خصوصی خانواده است.
کلی روز پنجشنبه وارد بیمارستان شده بود.

محمدعلی کلی درگذشت

محمد علی، قهرمان سه دوره بوکس سنگین وزن جهان بود که فعالیت های وی درجریان جنبش مدنی آمریکایی های آفریقایی تبار، نام او را در تاریخ سیاسی آمریکا نیز ماندگار کرد.

به گزاری ایرنا به نقل از ان بی سی نیوز،  وی برای بیش ازسه دهه ازبیماری پارکینسون رنج می برد که به تدریج میان او و دنیای حرفه ای بوکس فاصله انداخت.

کلی تا همین اواخر نیز از فعالیت های سیاسی دست نکشید و ماه دسامبر گذشته طی بیانیه ای از دونالد ترامپ، نامزد احتمالی جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری به علت اظهاراتش در مورد ‘ممنوع الورود کردن مسلمانان به آمریکا’ انتقاد کرد.

محمد علی پیش از مسلمان شدن نامش کاسیاس کِلِی بود.

او از دوازده سالگی مشت زنی را شروع کرد و ۱۰ سال بعد (۱۹۶۴) قهرمان بوکس جهان شد.

سه سال بعد از کسب عنوان قهرمانی جهان، محمد علی از خدمت در ارتش آمریکا سر باز زد.

او علاوه بر مخالفت علنی با جنگ ویتنام، گفت باورهای مذهبی اش به او اجازه حضور در ارتش را نمی دهد.

عکس/ محمد علی کلی در مشهد مقدس

محمد علی کلی در مشهد مقدس به دیدار با مرحوم آیت الله مدنی رفت.
عکس/ محمد علی کلی در دیدار با مرحوم آیت الله مدنی

محمدعلی کلی درگذشت

پلیس آمریکا به همین علت محمد علی را بازداشت کرد و عناوین قهرمانی اش هم از او سلب شد.محمد علی که به اتهام ‘فرار از خدمت’ گناهکار شناخته شده بود، چند سالی از رینگ بوکس دور ماند تا این که در آغاز دهه ۷۰ میلادی دادگاه عالی آمریکا محکومیت وی را لغو کرد.کلی در سال ۱۳۷۲ به ایران نیز سفر کرد.سفر محمدعلی کلی به ایران و بازدید از نمایشگاه کتاب تهران.

محمدعلی کلی درگذشت

این هم از حکایت های تلخ تاریخ است که محمدعلی کلی و غلامرضا تختی که یکی در نقشه ایران و دیگری در سراسر جهان نمادهای سرکشی، مبارزه، تسلیم ناپذیری و استقامت هستند با هم دیدار نکردند اما وقتی کلی به ایران آمد شعبان بی مخ به استقبالش رفت. در آغوش او عکس های یادگاری گرفت. احتمالاً به عنوان پهلوان کشور! نماینده ورزشکاران و یک قهرمان ملی! مردی که با چاقو مرد محبوب تختی یعنی دکتر فاطمی را کاردآجین کرده بود!
قصه محمد علی کلی حتی بعد از مرگش ادامه دارد. او به واسطه شهرتش به فعالیت های انسان دوستانه می پرداخت. اخبارش در همه جای دنیا منعکس می شد، مردی که هیچگاه به اندازه تختی فروتن نبود، در مبارزه فقط می خواست «پیروز» و «قهرمان» شود و بعید است کسی برایش در آن سالها «پهلوانی» را معنا کرده باشد، کسی که مسابقاتش همیشه درگیر زد و بندهای اداره کننده مسابقات و حاشیه هایی بود که پول کثیف روانه جیب این و آن می شد حالا مثل امپراتور به خاک سپرده می شود. مردی که هر کسی در کوشه ای از دنیا از او خاطره ای دارد. خاطره ای که شاید از دیگران شنیده باشد!
این مطلب را به اشتراک بگذارید :
a b