header


فقر علت بی سوادی در کشور ها

بی‌سوادی یکی از مشکلات برخی از کشورها، خصوصا کشورهای نیازمند تشخیص داده‌شده‌است که این عامل نابرابری اقتصادی را تشدید و پیشرفت در جوامع توسعه‌نیافته را مشکل می‌گرداند.

سواد  یا با سواد بودن یکی از مفاهیم مرکزی در سنجش توسعه انسانی (HDI) کشورها محسوب می‌شود، به طوری که در گزارش سالانه توسعه انسانی که به صورت سالانه توسط برنامه توسعه سازمان ملل (UNDP) انتشار می‌یابد، یکی از سه شاخص مورد بررسی نرخ سواد بزرگسالان است؛ در کنار شاخص امید به زندگی و استاندارد زندگی شایسته که توسط تولید ناخالص داخلی (GDP) تعیین می‌شود.

شاید باور این امر دشوار باشد که ۲۲ درصد از بزرگسالان روی زمین توانایی خواندن و نوشتن ندارند.

براساس تخمین‌های یونسکو، ۳۰ تا ۵۰ میلیون نفر سالانه به دلیل فقدان فرصت کافی،  به لیست افراد بی‌سواد جهان اضافه می‌شوند.

سازمان جهانی CIA گزارش کرده‌است که ۷۷۵ میلیون نفر در جهان توانایی خواندن و نوشتن ندارند که ۱۲۲ میلیون نفر از آن‌ها کودک هستند و زنان دو سوم از این نرخ جمعیتی را تشکیل می دهند.

۹۸ درصد از نرخ بی‌سوادی در کشورهای در حال توسعه جهان قرار دارند، جایی که کودکان به دلیل هزینه‌های سنگین زندگی مجبور به ترک تحصیل می‌شوند.

بدون شک فقر در مقیاس بالا با میزان بی‌سوادی در کشورهای رابطه مستقیم دارد.

در ادامه، کشورهایی که کم‌ترین نرخ سواد در جهان را براساس آمار CIA به دست آورده‌اند، معرفی می‌شوند:

۱. بورکینافاسو: ۲۱.۸ درصد میزان سواد

این کشور در غرب آفریقا و مستعمره سابق فرانسه می‌باشد، به همین دلیل زبان اصلی این مردم فرانسوی است، اگرچه بسیاری از شهروندان بورکینافاسو به دلیل نرفتن به مدرسه، قادر به خواندن و نوشتن به این زبان نیستند.

این کشور همواره از سطح پایین رفاه اجتماعی رنج می‌برد و تنها یک سوم از کودکان آن در مدارس ابتدایی تحصیل می‌کنند.

به گزارش یونیسف، ۶۵ درصد از پسران و ۵۴ درصد از دختران بورکینافاسو به مدرسه می‌روند.

۲.سودان جنوبی: ۲۷ درصد نرخ سواد

سودان جنوبی به عنوان جوان‌ترین کشور جهان شناخته شده‌است، اما از جمعیت این کشور تنها ۲۷ درصد توانایی خواندن و نوشتن دارند.

بدیهی است که یک کشور جوان با موانع بسیاری در مسیر رسیدن به خودکفایی و رفاه روبه‌رو است، به همین دلیل سیستم آموزش کارآمد برای این مناطق اهمیت زیادی دارد.
جوانان این منطقه به دلیل مشکلات و ساعات کاری طولانی از آموزش در مدارس محروم می‌شوند و همین امر دلیل نرخ پایین سواد این منطقه شناخته شده‌است.

۳.افغانستان: ۲۸.۱ درصد نرخ سواد

تنها ۲۸.۱ درصد از شهروندان افغانستان قادر به خواندن و نوشتن هستند.
از این درصد ۱۲.۶ درصد را زنان تشکیل می دهند و به دلیل هنجارهای فرهنگی عده ‌زیادی از زنان این کشور از تحصیل علم محروم می‌شوند.

در سال ۲۰۰۸، ۲۸۳ حمله خشونت‌آمیز در موسسات آموزشی این کشور گزارش شد تا بدین طریق بتوانند شهروندان این کشور را از تحصیل علم بازدارند، اما عده‌زیادی، از این عوامل تاثیر نپذیرفته و اقدام به ثبت‌نام در مدارس و علم‌آموزی کرده‌اند.

ایران

براساس اطلاعات CIA، حدود ۱۵ درصد جمعیت ایران سواد خواندن و نوشتن ندارند و ۸۵ درصد کل جمعیت باسواد محسوب می‌شوند.

این آمار در میان مردان ایرانی ۸۹.۳ درصد و در میان زنان ایرانی ۸۰.۷ درصد است، این بدین معناست که حدود ۱۰.۷ درصد مردان و ۱۹.۳ درصد زنان بی سواد محسوب می‌شوند.

Image result for ‫جغرافیای بی سوادی در جهان‬‎

بی سوادترین کشور جهان که از نرخ پایین سواد رنج می برند

چندین کشور در سرتاسر قاره های مختلف جهان از نرخ پایین سواد یا نرخ پایین با سوادی رنج می برند. در این نوشتار با ما همراه باشید تا فهرست ۲۵ بی سوادترین کشور جهان را با هم مرور کنیم. حدس می زنید اولین کشور در این فهرست کجاست؟

هرچند در مقیاس ملی یا جهانی سواد همیشه به لحاظ تاریخی حائز اهمیت نبوده است، اما امروزه ما سواد را یکی از حقوق اساسی بشر به حساب می آوریم و سازمان هایی در سراسر جهان در تلاش هستند تا نرخ سواد را در تمام کشورها افزایش دهند. توانایی خواندن و نوشتن نه تنها به یک شخص قدرت می بخشد، بلکه دروازه های دنیای کاملا جدیدی از فرصت ها را به روی او باز می کند؛ فرصت هایی که برای زدودن فقر، از بین بردن گرسنگی، و برای آنکه شاهد هر گونه پیشرفتی در بین گونه های انسانی مختلف در سراسر جهان باشیم ضروری هستند.

Image result for ‫جغرافیای بی سوادی در جهان‬‎

جغرافیای بی سوادی در جهان

طبق عکس نوشته ای که توسط مرکز آمار یونسکو در ۲۰۱۳ منتشر شد، ۵۲% از ۷۷۴ میلیون آدم بی سواد که ۱۵ سال یا بیشتر دارند در آسیای غربی و جنوبی مستقر هستند. در ۲۰۱۵، این مناطق نرخ سواد ۷۰٫۲% را دارند، در حالی که جنوب صحرای افریقا نرخ سواد ۶۴% را تجربه می کند. سودان جنوبی در بین همه ی آن کشورها پایین ترین رتبه را دارد، با نرخ سواد یا باسوادی برابر با ۲۷% و بعد از آن افغانستان با نرخ ۲۸٫۱%، بورکینافاسو با ۲۸٫۷، نیجر با ۲۸٫۷%، مالی ۳۳٫۴%، چاد ۳۵٫۴%، سومالی ۳۷٫۸%، اتیوپی ۳۹%، گینه ۴۱% و بنین ۴۲٫۲% قرار دارند.

تحیل های بیشتر از جزییات آمار بی سوادترین کشور جهان یونسکو نشان می دهد که از ۷۷۴ میلیون بزرگسال بی سواد که در ۲۰۱۳ ثبت شده اند، دو سوم آن ها، یا حدود ۴۹۳ میلیون نفر، زنانی هستند که نمی توانند پیام های متنی را بخوانند یا در خواندن آنها مشکل دارند، نمی توانند فرم پر کنند و نسخه ی پزشک شان را بخوانند. به علاوه، ۱۲۳ میلیون نفر بین ۱۵ تا ۲۴ سال وجود دارند که سواد خواندن یا نوشتن ندارند. از بین این جوانان بی سواد، ۷۶ میلیون نفر زن و ۵۴ میلیون نفر آنها فقط در ۹ کشور مستقر هستند:هند، پاکستان، نیجریه، اتیوپی، بنگلادش، جمهوری دموکراتیک کنگو، جمهوری متحده ی تانزانیا، مصر و بورکینافاسو.

فقر همچنان علت اصلی بی سوادی است

بسیاری از کشورهایی که طبق این گزارش نرخ های سواد بسیار پایینی دارند در بین فقیرترین کشورهای جهان نیز هستند. اکثریت قریب به اتفاق آدم هایی که در این کشورها زندگی می کنند به ندرت قادر هستند در روز سه وعده غذا بخورند چه برسد به اینکه بخواهند نگران رفتن به مدرسه یا یادگیری خواندن و نوشتن باشند. از طرف دیگر، نرخ بالا و هشدار دهنده ی بی سوادی در بین زنان هند، پاکستان و نیجریه به دلیل نابرابری های اجتماعی است که با آن روبه رو هستند. زنان عموما در این کشورها تحصیلات کمتری دارند چون به خاطر نقشی که در جامعه ایفا می کند و وظایفی که بر عهده دارند آموزش برای آنها در درجه ی دوم اهمیت قرار می گیرد.

۱۰ باهوش ترین کشورهای جهان

با وجود این، پیشرفت ها و توسعه های جدید در حال تغییر دادن این هنجار هستند چون خانواده ها به تدریج شروع به پذیرش این نکته کرده اند که تحصیلات برای رفاه آنها در آینده و نه تنها در زمینه ی زندگی اقتصادی بلکه در زمینه ی آزادی نیز امری حیاتی است. اکنون برای همه از هر زمانی ضروری تر است که درک کنند تحصیلات یکی از حقوق اساسی بشر است و باید آزادانه به همه من جمله زنان و کودکان ارائه شود. هیچ مقداری از پیشرفت با آزادی تجربه ی قدرت و تجربه ی فرصت های یکسانی که آدم های کشورهای پیشرفته تر از آن لذت می برند، برابری نمی کند.

بی سوادترین کشور جهان

فهرست ۲۵ بی سوادترین کشور جهان

رتبه

کشور

نرخ سواد (%)

۱ سودان جنوبی ۲۷%
۲ افغانستان ۲۸٫۱%
۳ بورکینافاسو ۲۸٫۷%
۴ نیجر ۲۸٫۷%
۵ مالی ۳۳٫۴%
۶ چاد ۳۵٫۴%
۷ سومالی ۳۷٫۸%
۸ اتیوپی ۳۹%
۹ گینه ۴۱%
۱۰ بنین ۴۲٫۴%
۱۱ سیرا لئون ۴۳٫۳%
۱۲ هائیتی ۴۸٫۷%
۱۳ سنگال ۱۹٫۷%
۱۴ گامبیا ۵۱٫۱%
۱۵ بوتان ۵۲٫۸%
۱۶ پاکستان ۵۴٫۹%
۱۷ گینه ی بیسائو ۵۵٫۳%
۱۸ موزامبیک ۵۶٫۱%
۱۹ جمهوری افریقای مرکزی ۵۶٫۶%
۲۰ ساحل عاج ۵۶٫۹%
۲۱ نپال ۵۷٫۴%
۲۲ بنگلادش ۵۷٫۷%
۲۳ تیمور شرقی ۵۸٫۳%
۲۴ موریتانی ۵۸٫۶%
۲۵ توگو ۶۰٫۴%

 

منبع : http://onbux.ir/the-cause-of-illiteracy-in-the-countrys-poverty/

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
a b